Завршија проценките на комисиите за штетите до мразот во кочанско

Завршија проценките на комисиите за штетите до мразот во кочанско

По поднесените барања од страна на земјоделците за настанатата штета од мразот, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Подрачна единица во Кочани како и од општините Кочани и Чешиново Облешево, беа формирани две комисии кои што излегоа на терен со цел утврдување на настанатите штети во периодот од 21 и 22 април.

По направениот увид на терен Подрачната од Кочани денеска излезе со информација за настанатата штета во која се истакнува дека најголем дел од поднесените барања за штети од мразевите се однесуваат за измрзнати лозови и овошни насади.

– Вкупно имавме добиено 480 барања за проценка на направена штета од граѓаните на општините Кочани, Зрновци и Чешиново – Облешево, така што двете комисии составени од МЗШВ излегоа на терен ги проценија штетите, изјави Јордан Димитров раководител на ПЕ на МЗШВ Кочани.

Штетите се најголеми и се движат од 80 до 100 проценти кај лозовите и овошните насади, а најголеми штети кај лозовите насади се констатирани во атарот на селата Бурилчево, Кучичино и Бања, а за овошни насади посебно вишните во најголем процент се уништени во селата Теранци, Спанчево и Бурилчево, информира Димитров.

Поврзани вести

Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај... Претседателот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум денеска изјави дека очекува да биде постигнат договор, кој ќе овозможи доделување кредити за Атина, и п...
Новак: Изградбата на „Турски поток“ се одвива со п... Во најскоро време „Газпром“ ќе добие дозвола за изградба и на втората линија од гасоводот „Турски поток“, изјави денеска во Истанбул рускиот министер ...
Берлин го предупредува Трамп за последиците од дан... Германската централна банка денеска предупреди дека даночните реформи предложени од новата американска Админитрација ќе бидат штетни за економијата на...
Александар Зарков – предлог на ССК за вицепр... Александар Зарков е предлогот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) за вицепремиер за економски прашања во новата влада. Како што соо...
Шојбле: Грчките мерки за штедење се на вистинскиот... Мерките за штедење што ги презеде Атина се чекор во вистинската насока, изјави денеска во Берлин германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле во ...
Просечната нето плата во март 22.445 денари... Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017, изнесувала 22.445 денари и е за 1,8 отсто повисока воп однос на март лани, соопшти ...