Робот кој може да „испечати” куќа за осум часа

Робот кој може да „испечати” куќа за осум часа

Градењето куќа обично бара многу време и пари, поради што многу градежници се одлучиле да автоматизираат барем дел од процесот. Украинската компанија PassivDom користи робот за 3D печатење, кој може да направи делови за помали куќи.

Роботот на Passiv Dom може „да испечати” ѕидови, покрив и под на куќа со големина од 35 квадратни метри за само осум часа. По завршетокот на автоматскиот процес, работниците вградуваат прозорци, врати, цевки и електрична инсталација.

Кога целосно ќе се завршат, куќите се автономни и мобилни, не им треба поврзаност со електрична мрежа и канализација бидејќи соларната енергија се складира во батерии, а отпадните води се собираат и филтрираат. Куќата поседува независен систем за канализација. Почетната цена на куќата на компанијата Passiv Dom изнесува 31.900 долари, а можат да ја порачаат купувачи во Украина и САД. Поскапите модели се опремени со мебел. Првите достави се очекуваат кон крајот на оваа година.

Поврзани вести

Индија лансираше ракета со 31 сателит... Индија денеска лансираше ракета која што со себе носеше 31 сателит, неколку од нив за европските земји, пренесе Ројтерс и додаде дека Индија сака да с...
Како да прочитате порака на Месинџер, а испраќачот... Пораките на Месинџер може да се прочитаат, а лицето кое ги испраќа да не види дека тоа сте го направиле. Додека ВатсАп и Вибер даваат можност на ис...
Објавени првите фотографии на новата „Киа Стоник“... На интернет беа објавени првите фотографии на новиот поткомпактен СИВ модел на корејскиот производител „Киа“, наречен „Стоник“. По „Хјундаи“, кој ...
Ново продолжение на научнофантастичната видео игра... Научнофантастичната видео игра Икс-Ком добива своевидно ново продолжение, трето по ред, објави креаторот Џејк Соломон, додавајќи дека сепак се работи ...
„Шкода“ го прослави производството на четири милио... Моделот на „Шкода“ од Б сегментот „Фабија“ е во производство од 1999 година, а честа да биде четиримилионити произведен примерок и припадна на третата...
Фејсбук воведува ГИФ анимации во коментарите... Опциите за праќање на одговор на Фејсбук стануваат се повеќе анимирани, па социјалната мрежа на своите корисници сега ќе им пружи можност и за испраќа...