Домати полнети со паштета и моцарела

Домати полнети со паштета и моцарела

Како резултат на оваа одлична комбинација на состојки добиваме извонреден вкус…

Потребно е:
4 домати со средна големина
100 гр моцарела
2 млади кромидчиња
200 гр паштета
2 лажици сецкан свеж власец

за украсување:
4 лажички пармезан исецкан на ливчиња
2 лажички сецкан свеж власец

Подготовка:
– Измијте ги убаво доматите, исечете им го горниот дел и издлабете ги.

– Моцарелата насецкајте ја на коцкички. Кромидот ситно исецкајте го.

– Во еден сад измешајте ги убаво паштетата, моцарелата, кромидот и власецот. Со оваа мешавина полнете ги доматите.

– Секој полнет домат посипете го со парченцата пармезан и сецканиот власец и послужете го.

Поврзани вести

Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 20... Преку 200 учесници, готвачи, судии и почесни гости ќе присуствуваат на претстојниот Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 2017“ што ќе се од...
Пиперки полнети со омлет Интересен начин на подготовка на полнети пиперки ... Потребно е: 8 пиперки 1/2 чаша изрендано моцарела сирење 3 парчиња шунка исецкана на коц...
Равиоли со лимон и нане Домашно подготвена вкусна паста ... Потребно е: за тестото: 300 гр брашно 3 јајца прстофат сол 1 лажиче маслиново масло 1 лажица ситно сецкан...
Слатка пита со кисело млеко Вкусен старински колач ... Потребно е: за тестото: 200 гр маргарин 4 жолчки 100 гр шеќер 400 гр брашно 1 прашок за пециво 1 ванилин шеќер ...
Печени ќофтиња од лосос со сос од авокадо... Потребно е: за ќофтињата: 360 гр лосос без кожа 1/2 главица кромид, изрендан на ситно ренде 1 лажица ситно сецкан свеж магдонос 1 чешне лук, исти...
Компир салата со туна Здрава и вкусна салата ... Потребно е: 500 гр компири 2 големи конзерви туна 2 главици црвен кромид 100 гр пченка од конзерва 100 гр чери дома...