ФОТО: „Солар Ег“ – сауна за дружење

ФОТО: „Солар Ег“ – сауна за дружење

Уметниците Матс Бигерс и Ларс Бергстром креираа златна сауна наречена „Солар ег“, што се наоѓа во финскиот град Кируна.

Инсипирацијата за овој дизајн потекнува од климата во овој дел на земјата, каде владее целодневна темнина за време на зимата и целодневно сонце во текот на летниот период.

Уметниците го искористиле обликот на јајцето што претставува симбол на повторно раѓање.

Јајцето е високо пет метри, а широко четири метри и има оклоп од позлатен некородирачки челик.

Структурата на јајцето има 69 делови, па многу лесно може да се расклопи и да се пренесе на друга локација.

Поврзани вести

Викторија Сваровски носеше венчаница од 700.000 ев... Викторија Сваровски е наследничка на царството „Сваровски“ и позната австриска пејачка. Изминатиот викенд таа се омажи за долгогодишното момче Верн...
Хуманитарен базар за бегалците во Македонија... Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои...
Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ... На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инжен...
Уникатен часовник во облик на череп... Швајцарскиот производител „L’Epée 1839“ во соработка со брендот „Kostas Metaxas“ го креираше прекрасниот часовик во форма на череп „ L'Epée 1839 Requ...
Најскапата чанта во светот Чантата „Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30“ е продадена за рекордна сума, со што е соборен минатогодишниот рекорд, кога идентичната чанта...
Новото седиште на „Гугл“ во Лондон со градина, баз... Две години откако од Бјарке Инглс и Томас Хетервик беше побарано да го дизајнираат новиот кампус на „Гугл“ во Лондон, компанијата поднесе барање за из...