ФОТО: Мала монтажна куќа со стаклена фасада

ФОТО: Мала монтажна куќа со стаклена фасада

Пренамената на објектите не претставуваат никаква новост денес. а токму еден таков пример е градбата наречена ООД, која иницијално е изградена да служи додаток на монтажен хотел, но сега е адаптирана во модерен дом.

Најпрепознатливиот детал поврзан со оваа куќа изградена во Естонија е нејзината надворешноста, кој се карактеризира со фасада од огледала.

Токму оваа карактеристика овозможи куќата совршено да се вклопува во својата околина и ја направи совршен објект како за во руралните, така и во урбаните средини.

Распоредот во куќата вклучува кујна, дневен престој, бања и спална соба со голем специјално креиран кревет, кој има платформа на извлекување што овозможува да се обезбеди уште едно место за спиење во случај на потреба.

Овој простор е со ѕидови од рефлектирачко стакло и се отвара кон надворешната страна пружајќи прекрасен поглед кон околината.

Куќата чини 33.000 евра и за оваа цена новиот сопственик добива се што му е треба, вклучитечно и мебел изработен по мерка.

Поврзани вести

Викторија Сваровски носеше венчаница од 700.000 ев... Викторија Сваровски е наследничка на царството „Сваровски“ и позната австриска пејачка. Изминатиот викенд таа се омажи за долгогодишното момче Верн...
Хуманитарен базар за бегалците во Македонија... Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои...
Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ... На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инжен...
Уникатен часовник во облик на череп... Швајцарскиот производител „L’Epée 1839“ во соработка со брендот „Kostas Metaxas“ го креираше прекрасниот часовик во форма на череп „ L'Epée 1839 Requ...
Најскапата чанта во светот Чантата „Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30“ е продадена за рекордна сума, со што е соборен минатогодишниот рекорд, кога идентичната чанта...
Новото седиште на „Гугл“ во Лондон со градина, баз... Две години откако од Бјарке Инглс и Томас Хетервик беше побарано да го дизајнираат новиот кампус на „Гугл“ во Лондон, компанијата поднесе барање за из...