(ВИДЕО) Џафери: Ме радува што Иванов го додели мандатот на Заев

(ВИДЕО) Џафери: Ме радува што Иванов го додели мандатот на Заев

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го додели мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Тој кажа дека Иванов додека е надвор од државата има време да размисли со ладна глава за одлуките кои ги донесуваше до сега, со што го попречуваше формирањето на нова влада.

На прашањето, кога ќе биде закажана седницата за состав на Влада, Џафери изјави дека тоа не зависи од него туку од мандатарот кој има рок од 20 дена да ја состави новата Влада.

Инаку Џафери денеска беше во Јавното обвинителство каде што даваше исказ за случувањата на крвавиот четврток во Собраинето.

Во поглед на исказот, Џафери изјави дека неговото сведочење ќе помогне во истрагата да се пронајдат сторителите и организаторите на немилиот настан, како и за тоа кој ги отвори вратите на Собранието и кој ја пушти толпата внатре.

Поврзани вести

Иванов на инагурацијата на Вучиќ... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на ...
Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...