„Ламборџини Урус“ со мотор со 660 коњски сили

„Ламборџини Урус“ со мотор со 660 коњски сили

Првиот човек на „Ламборџини“ Стефано Доменикали потври дека нивниот СУВ на компанијата наречен „Урус“ ќе го покренува четирилитарски битурбо В8 мотор од 660 коњски сили, како и дека во подготовка е и негова хибридна верзија.

Долго најавуваниот ултраспортски СУВ „Ламборџини Урус“, кој се оценува како еден вид наследник на моделот „ЛМ 002“, до првите европски купувачи треба да стигне во втората половина на идната година, а по една година компанијата ќе понуди и негова хибридна верзија.

„Ламборџини“ очекува во првата година да продаде 1.000 примероци, а производството во 2019 година треба да изнесува 3.500 модели, што би претставувало половина од вкупното годишно производство на славната италијанска автомобилска компанија која со години произведува супер спортски автомобили.

Компанијата овој пат не е фокусирана на брзината, туку инсистира „Урус“ покрај перформансите пред се да биде комотен и удобен во секојдневните ситуации.

Но, за разлика од „Ламборџини“, некои производители не се откажуваат од високите перформанси на своите СУВ модлеи. Така, „Џип“ веќе го нуди „Гранд Чироки Тракхок“ чиј 6,2-литарски В8 мотор нуди 717 коњски сили, а „Порше“ со следната генерација на моделот „Кајен“ веројатно ќе понуди и хибридна верзија со над 670 коњски сили.

Поврзани вести

Објавени првите фотографии на новата „Киа Стоник“... На интернет беа објавени првите фотографии на новиот поткомпактен СИВ модел на корејскиот производител „Киа“, наречен „Стоник“. По „Хјундаи“, кој ...
„Шкода“ го прослави производството на четири милио... Моделот на „Шкода“ од Б сегментот „Фабија“ е во производство од 1999 година, а честа да биде четиримилионити произведен примерок и припадна на третата...
„Фолксваген Е-Ап“ претставен на Меѓународниот саем... На Меѓународниот саем за енергетика „Енерга” под слоганот „Едноставно електричен”, „Фолксваген“ ја претстави електричната верзија на својот мал градск...
„Фиксер“ се враќа во игра – пристигнува ново... Креаторот на моделот „Карма“, Хенрик Фискер, ја објави првата фотографија на новата луксузна спортска електрична лимузија - моделотр „Eмоушн“ (Emotion...
ВИДЕО: Прикажан првиот „тизер“ од „Фолксваген Поло... Компанијата „Фолксваген“ ја објави „тизер“ фотографијата од која се гледа детал од стоп светлата и страничниот дел на новиот модел на „Поло“ за 2018. ...
„Ауди“ го претстави најбрзиот сериски кабриолет „Р... Една година по лансирањето на регуларниот модел „Ауди Р8 В10 Спајдер“, на пазарот пристигнува и екстремната „Плус“ верзија. Како и купе варијантата...