Ненаселен остров во Пацификот „потопен“ со 17 тони отпадоци

Ненаселен остров во Пацификот „потопен“ со 17 тони отпадоци

Малиот и ненаселен остров Хендерсон, во Јужниот Пацифик е прогласен за најзагаден со пластични отпадоци во целиот свет.

Заедничкото истражување, што го спроведоа група австралиски и британски наушници и еколози, утврдиле дека на островот има по 671 парчиња разни отпадоци, а најмногу пластични, на секој квадратен метар, или вкупно 17 тони.

Во студијата се вели дека убавиот остров, со прекрасни плажи и бујно зеленило, на кој никој не живее, е „потонат“ во ѓубриштата на луѓето од светот, што научниците го означуваат како голем срам за човештвото.

Островот Хендерсон е дел од британската група острови Питкаирн. На него нема луѓе, но се претпоставува дека таму сега има околу 37,7 милиони парчиња секаков вид пластичен отпад.

Питкаирн е познат по тоа што се претпоставува дека најголемиот број од неговите малку жители се потомци на британските морнари кои по побуната на бродот „Баунти“ биле казнети да останат на овој одалечен остров, без можност кога било и како било да заминат од него.

Островот и сега е мошне ретко посетуван и до него ретко кој патува, освен бродови од Австралија кои еднаш во три месеци запираат да донесат прехранбени и други производи, како и пошта и весници.

Ненаселениот Хендерсон и целата група острови е оддалечена на околу пет илјади километри од бреговите на Чиле.

Тоните отпадоци потекнуваат од бродовите кои ги исфрлаат додека минуваат низ Пацификот, но и од луѓето, од земјите на Јужна Америка кои излегуваат на западниот пацифички брег.

Поврзани вести

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили ... Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подар...
ВИДЕО: Дубаи гради уште два вештачки острова до кр... Дубаи планира да вложи 1,7 милијарда долари во проектот за пополнување на два вештачки острова од двете страни на луксузниот хотел „Бурј Ал Араб“. Нов...
Романец во мисија за освојување на 14-те врвови по... Алпинистот Хорија Колибашану (40) од романскиот град Темишвар си поставил за цел да ги искачи сите 14 врвови на Земјата повисоки од 8.000 метри. Т...
Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патн... Два од 34 минијатурни коњи од фармата „Севн оукс“ во југозападен Охајо два пати месечно шетаат низ Меѓународниот аеродром Синсинати, Северен Кентаки, ...
Градба која се гради подолго од египетските пирами... Ако помисливте на Ајфеловата кула, Кинескиот Ѕид или мостот Голден Гејт, вие сте во заблуда. Станува збор за црква, поточно Саграда Фамилија во Барсел...
Јапонците имаат свој Хиландар: Остров забранет за ... Еден остров во југозападна Јапонија долго време беше затворен за жени. Дури и мажите кои оделе на ова свето место морале да доаѓаат целосно голи и да ...