Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патниците на аеродром во САД

Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патниците на аеродром во САД

Два од 34 минијатурни коњи од фармата „Севн оукс“ во југозападен Охајо два пати месечно шетаат низ Меѓународниот аеродром Синсинати, Северен Кентаки, за да ги развеселат нервозните патници и луѓето кои поминуваат.

Иако се мали, коњите имаат големо влијание врз уморните патници.

– Целта ни е да се намали нивото на анксиозност кај патниците и да им извлечеме насмевка. Очигледно ни успева, вели менаџерката за односи со клиентите на тој аеродром, Венди Орландо.

Програмата на фармата со терапевтски коњи е основана како непрофитна организација, а со текот на времето стекнува национална слава. Посетувани се домови за стари лица, полициски програми за обука, па дури и студентски кампуси во текот на испитите.

Коњите веќе станаа познати на аеродромот и редовни патници веќе се навикнаа и очекуваат да ги видат таму.

– Традиционално на аеродромите владее нервоза. Кога ќе го видите животното, нивото на нервоза се намалува и насмевката се враќа на лицата, вели Орландо.

Поврзани вести

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили ... Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подар...
ВИДЕО: Дубаи гради уште два вештачки острова до кр... Дубаи планира да вложи 1,7 милијарда долари во проектот за пополнување на два вештачки острова од двете страни на луксузниот хотел „Бурј Ал Араб“. Нов...
Романец во мисија за освојување на 14-те врвови по... Алпинистот Хорија Колибашану (40) од романскиот град Темишвар си поставил за цел да ги искачи сите 14 врвови на Земјата повисоки од 8.000 метри. Т...
Ненаселен остров во Пацификот „потопен“ со 17 тони... Малиот и ненаселен остров Хендерсон, во Јужниот Пацифик е прогласен за најзагаден со пластични отпадоци во целиот свет. Заедничкото истражување, шт...
Градба која се гради подолго од египетските пирами... Ако помисливте на Ајфеловата кула, Кинескиот Ѕид или мостот Голден Гејт, вие сте во заблуда. Станува збор за црква, поточно Саграда Фамилија во Барсел...
Јапонците имаат свој Хиландар: Остров забранет за ... Еден остров во југозападна Јапонија долго време беше затворен за жени. Дури и мажите кои оделе на ова свето место морале да доаѓаат целосно голи и да ...