Македонски готвачи освоија еден сребрен и три бронзени медали на Фестивал во Крањска Гора

Македонски готвачи освоија еден сребрен и три бронзени медали на Фестивал во Крањска Гора

Еден сребрен и три бронзени медали освои тимот на Македонската асоцијација на готвачи и шефови – ГастроМак Македонија, на годинешниот Втор меѓународен кулинарски фестивал, што се одржа во Крањска Гора, Словенија.

Како претставници на националната Асоцијација на готвачи и шефови – ГастроМак Македонија, Игор Атансов и Кристијан Китанов се натпреваруваа во категориите на традиционални и модерни јадења.

Две бронзени медали освои Игор Атанасов во подготовка на традиционално и модерно јадење, додека за истите категории, младиот и талентиран шеф Кристијан Китанов, под менторство на шеф Влатко Ѓоргиевски, освои по едно сребро и бронза. Со кулинарските вештини и креативност, двајцата македонски шефови ги задоволија и највисоките критериуми на натпреварот и ги освоија симпатиите на жирито.

– Исклучително сме горди на нашите готвачи за добиените признанија и награди особено ако се има предвид дека се натпреваруваа со готвачи од асоцијации на земји кои се поискусни од нас, но и лидери во гастрономијата во светски рамки’, изјави претседателката на Асоцијацијата ГастроМак, Адријана Алачки.

Поврзани вести

Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 20... Преку 200 учесници, готвачи, судии и почесни гости ќе присуствуваат на претстојниот Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 2017“ што ќе се од...
Пиперки полнети со омлет Интересен начин на подготовка на полнети пиперки ... Потребно е: 8 пиперки 1/2 чаша изрендано моцарела сирење 3 парчиња шунка исецкана на коц...
Равиоли со лимон и нане Домашно подготвена вкусна паста ... Потребно е: за тестото: 300 гр брашно 3 јајца прстофат сол 1 лажиче маслиново масло 1 лажица ситно сецкан...
Слатка пита со кисело млеко Вкусен старински колач ... Потребно е: за тестото: 200 гр маргарин 4 жолчки 100 гр шеќер 400 гр брашно 1 прашок за пециво 1 ванилин шеќер ...
Печени ќофтиња од лосос со сос од авокадо... Потребно е: за ќофтињата: 360 гр лосос без кожа 1/2 главица кромид, изрендан на ситно ренде 1 лажица ситно сецкан свеж магдонос 1 чешне лук, исти...
Компир салата со туна Здрава и вкусна салата ... Потребно е: 500 гр компири 2 големи конзерви туна 2 главици црвен кромид 100 гр пченка од конзерва 100 гр чери дома...