Брокули пудинг

Брокули пудинг

Одличен и едноставен рецепт за сите кои обожуваат брокули …

Потребно е:
300 гр брокули
2 лажици путер
1 помала главица кромид, ситно сецкан
2 чешниња лук
1 1/2 чаша (1 чаша = 250 мл) слатка павлака (без шеќер)
1 1/2 чаша некој топлив кашкавал (ајдамер, гауда, …), изрендан
4 јајца
сол и бибер

Подготовка:
– Брокулите сварете ги 1 минута во врела вода. Убаво исцедете ги и исецкајте ги ситно. Распоредете ги н дното на еден керамички сад за печење.

– Јајцата малку изматете ги и оставете ги на страна.

– Во сад на рингла растопете го путерот, потоа ставете го сецканиот кромид и пржете го 5 минути.

– Додадете го и сецканиот лук и пржете уште 2-3 минути. Сега ставете 2 лажици брашно и пржете го со постојано мешање околу 5 минути.

– На крај додадете ја и слатката павлака и оставете да се вари на тивко додека да се згусне.

– Изрендајте го кашкавалот и мал дел ставете го кај изматените јајца. Останатиот кашкавал сипете го во смесата од павлака и измешајте додека да се растопи.

– Потоа во горната смеса додадете ги и изматените јајца со кашкавалот. Мешајте додека не добиете хомогена смеса. Додадете ги и зачините.

– Смесата сипете ја преку брокулите во тавата и ставете да се пече во загреана тава на 175 целзиусови степени 35-40 минути.

Поврзани вести

Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 20... Преку 200 учесници, готвачи, судии и почесни гости ќе присуствуваат на претстојниот Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 2017“ што ќе се од...
Пиперки полнети со омлет Интересен начин на подготовка на полнети пиперки ... Потребно е: 8 пиперки 1/2 чаша изрендано моцарела сирење 3 парчиња шунка исецкана на коц...
Равиоли со лимон и нане Домашно подготвена вкусна паста ... Потребно е: за тестото: 300 гр брашно 3 јајца прстофат сол 1 лажиче маслиново масло 1 лажица ситно сецкан...
Слатка пита со кисело млеко Вкусен старински колач ... Потребно е: за тестото: 200 гр маргарин 4 жолчки 100 гр шеќер 400 гр брашно 1 прашок за пециво 1 ванилин шеќер ...
Печени ќофтиња од лосос со сос од авокадо... Потребно е: за ќофтињата: 360 гр лосос без кожа 1/2 главица кромид, изрендан на ситно ренде 1 лажица ситно сецкан свеж магдонос 1 чешне лук, исти...
Компир салата со туна Здрава и вкусна салата ... Потребно е: 500 гр компири 2 големи конзерви туна 2 главици црвен кромид 100 гр пченка од конзерва 100 гр чери дома...