(ВИДЕО) Две години по Диво Насеље: Власта во заминување е виновна за настаните

(ВИДЕО) Две години по Диво Насеље: Власта во заминување е виновна за настаните

Две години по вооружената престрелка во кумановското Диво Насеље, жителите на ул. Перо Илиевски велат дека се уште се згрозени од настаните во 2015 година. За престрелката во која загинаа 8 припадници на полицијата и 10 припадници на вооружената група, граѓаните ја обвинуваат власта во заминување.

– Тоа што се случи тука власта знае подобро од мене, подобро од сите. Не е само тука, таа банда била секаде, потоа дошле овде, вели Рустем Ибрахими.

– Децата се уште чувствуваат трауми, имаме деца од 2 до 10 години, прашуваат дали уште ќе има пукање. Полицијата ги малтретираше граѓаните тука, тие што ги однесоа во Скопје не ги малтретираа, вели Адем Ибрахими.

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски во изјава за медиумите вели дека случувањата од 9. и 10. мај 2015 година се поврзани со политичката криза.

– Куманово имаше големо премрежје на 9. мај, погинаа невини луѓе, на чии роднини им искажувам сочувство. Куманово покажа дека има сила, рече Дамјановски.

Две години подоцна, се уште не е завршено судењето за Диво Насеље. Обвинителството товари 29 од вооружената група и тврдат дека имаат 40 заштитени сведоци.

Александар Тодески

Поврзани вести

Свечена академија на УКИМ по повод Денот на Кирил ... Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ вечерва, со свечена академија во Македонска опера и балет, го заокружи одбележувањето на 68-годишнината од основање...
(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно пре... Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. ...
Заев и Ахмети разговараа за распределбата на ресор... Новиот владин кабинет има потреба од одговорни и квалификувани кадри, заклучија денеска претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, кои ...
ВИДЕО: Касами на средба со Заев... Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата ...
Одбележан Меѓународниот ден на биолошката разновид... Со планинарска тура до водопадите кај Долна Лешница на Шар Планина, во Македонија се одбележа Светскиот ден на биолошката разновидност. Како што ин...
Сообраќајот по наместа влажни коловози... Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитува...