(ВИДЕО) Сејдиу: Реизбор на судиите за да нема луѓе кои судат врз етничка и верска основа

(ВИДЕО) Сејдиу: Реизбор на судиите за да нема луѓе кои судат врз етничка и верска основа

Движењето Беса го поддржува чекорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за распуштање на судството и реизбор на судиите како приоритетна задача на новата влада.

-Движењето Беса смета дека на овој неправеден систем му треба итно и целосно редефинирање за да се врати професионалноста и да се стават во одредени позиции соодветни луѓе кои нема да судат врз етничка и верска основа, изјави Блерим Сејдиу, одговорен за правни прашања во партијата.

Како што кажа тој, итна е потребата од формирање систем кој ќе воспостави современи стандарди во администрацијата на правдата со што ќе се искорени комунистичкиот менталитет на функционирање на поранешната Југославија во однос на Албанците.

– Како е можно еден млад човек во контролиран протест само затоа што ги скршил прозорците на судот за да искаже револт кон неправедните одлуки во монтираните политички случаи да биде осуден на три години затвор, додека од друга страна насилниците на пратениците во случајот на 27 април се оставени на домашен притвор или не се осудени со никаква прелиминарна истражна мерка, вели Сејдиу.

Според него, промените во судовите и Јавното обвинителство се едни од главните столбови кои бараат итна интервенција за точно и прецизно дефинирање за да може во иднина да се произведат праведни одлуки без влијание на политиката и партиските преференци.

Во врска со изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието, Беса смета дека тој е избран легитимно, но сепак остануваат на негативните ставови кои ги имаат кон Џафери како личност.

-Со самото пристуство на нашите пратеници во Собранието на Република Македонија ние го сметаме за легитимен претседателот на Собранието, нашите досегашни ставови беа конкретно за лицето Талат Џафери, не за позицијата Албанец да биде претседател на Собранието, рече Сејдиу.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Иванов на инагурацијата на Вучиќ... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на ...
Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...