Финале за Ѓорческа и Најденова во игра на двојки на фјучрсот во Киасо

Финале за Ѓорческа и Најденова во игра на двојки на фјучрсот во Киасо

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа во пар со Бугарката Александрина Најденова ќе играат во финалето на фјучрсот во Киасо, Швајцарија.

Македонско-бугарската двојка (први носителки) во полуфиналето беа подобри од Миртил Жорж (Франција) и Тес Суњо (Швајцарија) со 2-0, по сетови 6:1 и 6:3.

Во финалето ќе играат против четвртите носителки на турнирот, Катерина Крамперова од Чешка и Ван дер Хок од Холандија.

Турнирот се игра за награден фонд од 25.000 долари.

Поврзани вести

Вавринка успешно опериран Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка успешно е опериран вторпат сезонава што значи дека за него оваа година на спортски план е завршена. Тој имаше повре...
Шарапова со „вајлд карта“ на УС Опен... Шампионката на УС Опен од 2006 година, Русинката Марија Шарапова доби „вајлд карта“ од организаторите за настап на овогодишниот турнир. Шарапова им...
Ѓорческа напредуваше две места на ВТА ранг листата... Најдобрата македонска спортистка Лина Ѓорческа го подобри својот пласман на ВТА ранг листата за две позиции и сега се наоѓа на 211.место со 254 поени....
Јотовски со пад од осум места на АТП ранг листата... Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски бележи пад од осум позиции на најновата АТП ранг листа објавена денеска. Тој сега се наоѓа на 584.мест...
Зверев подобар од Федерер во финалето во Монтреал... Германскиот тенисер Александер Зверев е победник на „Роџерс куп“ во Монтреал, дел од Мастерс серијата. Зверев во финалето неочекувано брзо и лесно ...
Вознијацки против Свитолина во финалето во Торонто... Елина Свитолина и Каролине Возниацки ќе играат во финалето на ВТА Мастерс турнирот во Торонто. Свитолина за место во финалето избори со триумфот ...