Благ раст на поддршката за Ле Пен по нападот во Париз

Благ раст на поддршката за Ле Пен по нападот во Париз

Пораснала поддршката за кандидатката за претседател на Франција од крајанта десница, Марин Ле Пен, покажа првата анкета направена по синоќешниот напад во Париз.

Сепак и покрај растот на поддршката за Ле Пен, Емануел Макрон се уште е во предност и според прогнозите лесно би победил во вториот круг.

Според анкетата на агенцијата Одокс, Макрон во првиот круг би освоил 24,5 отсто од гласвоите, каде што бележи намалување за 0,5 отсто од претходната анкета.

Ле Пен би избила на второто место со 23 отсто, што е за 1 отсто повеќе од претходно.

Макрон сега има добри изгледа да победи во првиот круг и да обезбеди влез во вториот, а спроед сите прогнози лесно би ја победил Ле Пен тогаш.

Поврзани вести

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право... Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин во текот на сенатската истрага за неговите врски с...
Во Палермо убиен поранешен шеф на сицилијанската м... Поранешниот шеф на мафијата Џузепе Даиноти бил убиен со истрел во главата на улица во сицилијанскиот град Палермо. Сега 67-годишниот Даиноти, пред ...
ВИДЕО: Трамп стана прв претседател на САД што го п... Шефот на американската држава Доналд Трамп денеска го посети Ѕидот на плачот, со што стана првиот актуелен претседател на САД, кој ја посетил оваа вер...
За следната недела најавена средба Макрон-Путин во... Францускиот претседател Емануел Макрон на 29 мај во замокот Версај ќе го прими шефот на руската држава Владимир Путин, соопшти денеска Елисејската пал...
Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптс... Египетското Јавно обвинителство соопшти дека 48 чланови на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се предадени на воениот суд, под обвинение за пов...
Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбеду... Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги осудат „агресивните и непрофесионални дејствија“ од страна на американските безб...