Благ раст на поддршката за Ле Пен по нападот во Париз

Благ раст на поддршката за Ле Пен по нападот во Париз

Пораснала поддршката за кандидатката за претседател на Франција од крајанта десница, Марин Ле Пен, покажа првата анкета направена по синоќешниот напад во Париз.

Сепак и покрај растот на поддршката за Ле Пен, Емануел Макрон се уште е во предност и според прогнозите лесно би победил во вториот круг.

Според анкетата на агенцијата Одокс, Макрон во првиот круг би освоил 24,5 отсто од гласвоите, каде што бележи намалување за 0,5 отсто од претходната анкета.

Ле Пен би избила на второто место со 23 отсто, што е за 1 отсто повеќе од претходно.

Макрон сега има добри изгледа да победи во првиот круг и да обезбеди влез во вториот, а спроед сите прогнози лесно би ја победил Ле Пен тогаш.

Поврзани вести

Терористички напад во Барселона, 13 мртви и над 80... Двајцата наоружани мажи , што влетаа со бело комбе на пешачка патека на централната улица „Рамблас“  во Барселона и  покосија десетици луѓе,  се забар...
Светиот синод на православната црква во Романија з... Светиод синод на Православната црква на Романија заседава за да дискутира какви мерки ќе преземе против свештеник, кој се гледа на видео снимка за уче...
Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај ... Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлил...
Во свлечиште во Конго загинаа 40 лица... Свлечиште затрупало 40 лица откако се втурнало врз рибарско село на брегот на езерото Алберт, на североистокот од Демократска Република Конго, пренесо...
Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра вр... Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен...
Девојка преживеала сама во шума месец дена... Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со...