(ВИДЕО) Илиевски-Дамовски: Итна собраниска седница со една точка, распишување на предвремени избори

(ВИДЕО) Илиевски-Дамовски: Итна собраниска седница со една точка, распишување на предвремени избори

Здружението „За заедничка Македонија“ на денешниот протест го презентираа т.н. Македонски народен документ со кој бараат свикување на итна собраниска седница со една точка на дневен ред, а тоа е распишување на предвремени парламентарни избори во Македонија.

– Бараме предвремени парламентарни избори, избори на кои народот ќе ја отфрли во целост тиранската платформа направена во друга држава под покровителство на премиер на друга држава. Од денес па натаму избори се основното барање на граѓанската иницијатива за заедничка Македонија, рече Борис Дамовски.

Како што велат од здружението, тие се убедени дека изборите се најдоброто можно решение за дефинитивен крај на политичката и институционалната криза во Република Македонија. Ваквите ставови на здружението коинцидираат со секојдневните излегувања на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на собраниската говорница каде повикуваат исто така на нови избори.

Според нив, до постигнување на крајната цел односно нови парламентарни избори во Македонија ќе дојдат со прецизни активности и добра стратегија која сепак нема да ја откријат пред јавноста.

-Имаме предвидено прецизни активности со кои ќе стигнеме до реализација на оваа цел. Бараме свикување на итна собраниска седница со една точка на дневен ред, распишување на предвремени парламентарни избори во Република Македонија. Стратегијата не ја откриваме во целост, но стратегија имаме. Исто како и оперативни, технички и тактички можности за таа стратегија да ја оствариме без разлика на противникот во земјата, вели дуото Илиевски – Дамовски, предводници на здружението „За заедничка Македонија“

Виктор Јованов

Поврзани вести

Ахмети предложи шест министри за новата Влада... Демократската унија за интеграција, вечерва на јавноста и ги презентираше нивните предлози за министри во новата влада. Интерно, партијата соопшти шес...
ВИДЕО: Граѓаните на протест пред „Про Кредит”, бан... Огномет од речиси 400 квадратни метри ги крена на нозе, жителите на Општина Карпош. И оваа година, како и минатата, „Про Кредит” банка дека ќе ја зага...
(ВИДЕО) Шекеринска: Да ги заборавиме овие кризни 1... Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по реизборот порача дека пред нив стои остварлив предизвик граѓаните да ги заборават овие кризни 1...
Општински натпревар по прва помош во Крива Паланка... Шеесетина волонтери на општинската организација на Црвен крст, Крива Паланка учествуваа на денешниот општински натпревар по прва помош. Учесниците ...
ВИДЕО: Зоран Заев останува на кормилото на СДСМ... Зоран Заев е реизбран за претседател на СДСМ. Вака одлучија седумстотината делегати на редовниот 22 Конгрес на партијата. На функцијата заменик пр...
ВМРО-ДПМНЕ: Зад Заев и СДС нема ниту еден успешен ... „Празни зборови, популизам и куп лицемерие. Овие карактеристики кои беа главно обележје на делувањето на Зоран Заев и СДС изминативе години, беа основ...