Аргентина верува дека Брегзит ќе значи крај на поддршката на ЕУ за Фокландите

Аргентина верува дека Брегзит ќе значи крај на поддршката на ЕУ за Фокландите

Аргентинскиот министер за надворешни работи Сузана Малкора изјави во Брисел дека официјален Буенос Аирес „внимателно ги следи настаните околу Брегзит“ затоа што верува дека британскиот Брегзит ќе значи крај за европската поддршка на позицииите на Лондон околу Малвинските (Фокландските) острови.

Малкора, која престојува во седиштето на ЕУ, за трговските преговори на Аргентина и Европската Унија, рече дека сепак сега е прерано да се дава проценка околу тоа, како натаму ќе се развиаат работите.

– Ние во Аргентина ги следиме сите случувања околу постапката за Брегзит, но рано е да се тврди дека потоа ќе омекне позицијата на ЕУ кон овие спорни острови во Јужниот Атлантик, изјави Малкора.

Нејзината изјава е поумерена од настапите на претходната влада на популистичкиот претседател, Кристина Фернандез де Кирхнер и на нејзините министри кои спорот околу суверенитетот на малку населениот архипелаг, што потекнува уште од 18 век, го поставија како „витално прашање# за аргентинско-британските односи, претворајќи го во меѓународна тема во која ги вклучија повеќето од латиноамериканските држави.

Владата на новиот претседател Маурисио Макри, кој е 16 месеци на функцијата, со изјавата на својата министерка покажува дека не го заборава прашањето на „спорните острови# но настојува да ги задуши распалените национални страсти во аргентинската политичка јавност, во обидот да се изнајде взаемно прифатливо решение.

Повеќе од 250 години, Британија ги има под контрола овие острови кои сега се британска прекуморска територија. Во април 1982 година, по инвазијата на аргентинската армија, се разви 70 дневна војна меѓу Аргентина и Британија која заврши со повлекување на Аргентинците и со безмалку илјада загубени животи и на двете страни.

Претставник на ЕУ одби денеска да коментира дали Брисел ќе ја смени позицијата кон Фокландите по Брегзит, без разлика што досега, од фондовите на Унијата се финансираше побрзиот развој на овие острови кои биле третирани како британска територија.

Отворањето на „фокландското прашање“ во Брисел, доаѓа само две недели по британско-шпанската бурна расправија околу Гибралтар, британска прекуморска територија на Пиринејскиот Полуостров, откако Мадрид побара од ЕУ , да има право на вето на одлуките за оваа територија, кога Британците ќе се повлечат од Унијата.

Поврзани вести

Во судир на ривалски банди во затвор во Венецуела ... Најмалку 12 лица загинаа, а 11 се повредени во судир меѓу ривалски банди во еден затвор во источниот дел на Венецуела. Деветмина починале од повред...
Колега на Меркел тврди дека западот стои зад држав... Пратеникот Вили Вимер од редовите на германската Христијанско - Демократска Унија (ЦДУ) на канцеларката Меркел, тврди во 2014 година во Украина се слу...
Американски адмирал: Противракетниот систем ТХААД ... Врховниот командант на САД за азиско-пацифичкиот регион, адмирал Хари Харис најави денеска дека американскиот систем за ракетна одбрана ТХААД, што се ...
Американците слепо верувајќи на навигацијата двапа... Американските војници од оклопната бригада распоредена во западниот дел на Полска како засилување за источното крило на НАТО, толку многу веруваа на с...
Германија со забрани за „Facebook“ и „WhatsApp“... Германскиот федерален Комесаријат за заштита на лични податоци и слобода на информирање денеска им забрани на социјалните мрежи „Facebook“ и „WhatsApp...
Би-Би-Си: Унгарија ја копира Русија за односот кон... Контроверзниот унгарски закон за образование со кој се заканува затворање на Универзитетот на Централна Европа (ЦЕУ) во Будимпешта и односот на владат...