Донација на флејти за оркестарот во основното училиште „Јоаким Крчоски“ во Крива Паланка

Донација на флејти за оркестарот во основното училиште „Јоаким Крчоски“ во Крива Паланка

Оркестарот при музичката паралелка во основното општинско училиште „Јоаким Крчоски“ во Крива Паланка доби донација од 40 блок флејти од општината.

Донацијата ја врачи градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски.

Оркестарот функционира при музичката паралелка со која раководи професор Лариса Жулина-Митовски, а донацијата им беше врачена денес, на патрон-празникот на ООУ „Јоаким Крчовски“.

– Успесите на младите музички таленти се и наша гордост, бидејќи тие ја промовираат општината на настапите на државни, но и меѓународни настапи каде успешно се претставуваат и бележат солидни резултати. Овие флејти се мал придонес кон нивниот опус инструменти на кои музицираат и се надградуваат во оваа уметност, рече Алексовски.

Професорката Жулина-Митовски нагласи дека поддршката од општината е континуирана.

– Со овој гест продолжува поддршката за оркестарот од локалната самоуправа на општината, а учениците постојано бележат успеси на настапите и ја оправдуваат истата. Во моментот има 54 ученици членови на оркестарот, од четврто до деветто одделение кои свират на флејта, синтисајзер, гитара, металофон. Двајца ученици кои беа наши членови го продолжија музичкото образование во средно музичко училиште „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, додека еден ученик се запиша во класата гитара во Штип, така што задоволна сум и од интересот на учениците за музика, но и од нивните резултати, рече Жулина-Митовска.

Оркестарот четири години по ред е наградуван на меѓународниот натпревар „Утринска ѕвезда“ во Банско, Република Бугарија. На 6 мај оркестарот ќе настапи на регионален натпревар во Штип, а во јуни ќе учествува на меѓународен натпревар за оркестри во Белис.

Поврзани вести

Спасовски: Во наредниот период ќе отвориме повеќе ... Во рамките на редовните понеделнички средби во Централата на СДСМ вечерва се одржа средба на која гостуваа генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасов...
(ВИДЕО) Заев: Ги приближуваме ставовите околу ресо... „Разговараме за распределбата на политичките субјекти и граѓанскиот сектор од аспект на распределбата на ресорите. Ги приближуваме пополека ставовите....
Свечена академија на УКИМ по повод Денот на Кирил ... Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ вечерва, со свечена академија во Македонска опера и балет, го заокружи одбележувањето на 68-годишнината од основање...
(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно пре... Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. ...
Заев и Ахмети разговараа за распределбата на ресор... Новиот владин кабинет има потреба од одговорни и квалификувани кадри, заклучија денеска претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, кои ...
ВИДЕО: Касами на средба со Заев... Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата ...