(ВИДЕО) Тодев: Полицајците во Танушевци и Гошинце немаат вода за пиење

(ВИДЕО) Тодев: Полицајците во Танушевци и Гошинце немаат вода за пиење

Првиот човек на Независниот полициски синдикат изјави дека полицајците во караулите Танушевци и Гошинце немаат вода за пиење и се снаоѓаат сами полнејќи вода од селските чешми. Причината, како што рече тој, е тендерот кој очигледно или е запрен, или не е распишан.

-Колегите се јавуваат и прашуваат дали има можност Министерството да се заложи за нови тендери, оваа работа да се расчисти и да не се случи да се полни вода во канистери по селски чешми“ – рече Тодев.

Делчев Тодев дополни дека ќе почекаат да се реши проблемот, во спротивно најавија дека ќе побараат анализа на водата од санитарната инспекција.

Поврзани вести

Голема победа на Вардар против Фенербахче... Македонскиот шампион Вардар оствари голема предност од два гола по првиот меч од плејофот за место во Лига Европа против турски Фенербахче. Варда...
Зврлевски разрешен, како ќе се бира 16-от јавен об... Собранието на РМ во „Службен весник " и во најмалку два дневни весника од кои eден на албански јазик,  по разрешувањето на Марко Зврлевски , треба да ...
Утре ќе биде претежно сочево и топло, температури ... Времето утре во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8. Утринската ...
(ВИДЕО) Богојески: Никола Груевски како лидер на В... Иницијаторот за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески побара заминување на Никола Груевски од лидерската позиција зошто неговото останување ќе значи ...
Жерновски: Разрешен е Марко Зврлевски, најголемиот... Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го коментира денешното разрешување на Марко Зврлевски за кој вели дека е  најголемиот заштитник на ...
Работна посета на Министерот за надворешни работи ... По посетите на Данска и Шведска, денеска Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојуваше во работна посета на Хе...