Општина Центар: Реакција на написот на наводната оргнизација „Центар сака да дише“

Општина Центар: Реакција на написот на наводната оргнизација „Центар сака да дише“

„ВМРО-ДПМНЕ преку фиктивни организации пласира лаги за градбите во Центар и Дебар Маало. Граѓаните треба да ја знаат виситната и да не наседнуваат на лажните здруженија на ВМРО ДПМНЕ и нивните лаги.

Актуелното раководство на општината стави мораториум на на ДУП-от за Дебар Маало и нема впишано ниту една градба откако е на власт.

Зградите кои се градат се предвидени со ДУП-от кој го донесе нивниот градоначалник Тодоровиќ и го гласаа нивните советници, често и во ноќните саати. Сите градби се одобрени во време на власта на ВМРО ДПМНЕ и ова соопштение наводната невладина оганизација треба да го испрати на адреса на ВМРО ДПМНЕ.

Градоначалникот Андреј Жерновски, како што и вети, во изминатите години се бореше и ќе продолжи да се бори против градежната мафија на ВМРО ДПМНЕ. Граѓаните добро паметат кој ги организираше нападите и демолирањето на општината и за какви цели и кој насилно носеше ДУП-ови со цел да се приграбат парцели на Водно, да се изгради десеткатница на Водно.

Градоначалникот Жерновски спречи изградба на неколку катна општинска зграда и огромен објект во Градскиот парк, како што замисли ВМРО-ДПМНЕ.

Општината ќе продолжи да работи во интерес на граѓаните и да инвестира во зеленило и здрава животна средина“, се вели во соопштението на Општина Центар.

Поврзани вести

Дамјановски во посета на Кумановското муфтиство... радоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски и дел од советниците од Советот на општината, денеска, по повод Рамазан Бајрам го посетија муфтиј...
Делчевските планинари се искачија на врвот Маљовиц... Делчевските планинари го освоија врвот Маљовица на Рила со надморска висина од 2729 метри. Како што истакна денеска на прес-конференција Љупчо Чучуков...
Народниот правобранител: Поддршката на жртвите од ... Обврската за борба против тортурата и нехуманиот третман не смеат да бидат само декларативни, туку крајно време е властите да преземат конкретни мерки...
Попладне локална нестабилност, од четврток уште по... Во попладневните часови на повеќе места во Македонија ќе има развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе ...
ВИДЕО: Хан пристигна во Владата на Република Макед... Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан пристигна во Владата на Република Македонија каде ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. На средбата ќе се ...
Штипјанец пронајден починат во својот стан... К.Г. (55) од Штип вчера во 20:15 часот бил пронајден починат во сопствениот стан на улицата „Стојан Гологанов“, а од страна на лекар била констатира...