ВИДЕО: Младите полицајци и после две години работат како приправници за двојно помала плата

ВИДЕО: Младите полицајци и после две години работат како приправници за двојно помала плата

Независниот полициски синдикат од министерот за внатрешни работи бара итно распоредување на 400 полициски приправници кои успешно ја поминале обуката за полицајци. Според Правилникот за систематизација на Бирото за јавна безбедност овие млади лица добиваат решение за приправнци за првите шест месеци откако ќе ја поминат обуката, а потоа добиваат решенија како полноправно вработени во МВР, но наместо решение за вработување, младите повеќе од две години работат како приправници и наместо за полна плата од околу 24 илјади денари тие работат за двојно помала од 11.200 денари иако ги исполнуваат сите услови да бидат регуларно вработени во Министерството за внатрешни работи.

-Го замолувам министерот за внатрешни работи ова да го сфати како сериозна порака лично од моја страна и од Независниот полициски синдикат – вели претседателот на Независниот полициски синдикат Делчев Тодев.

Тој потсети дека на 20 мај истекува рокот во кој Министерството за внатрешни работи треба да ги изготват решенијата за полицајци. Исто така, Тодев истакна дека на средбата со претставници на Министерството им било посочено дека во услови на политичка криза, ресорниот министер има само технички овластувања и нема можност да ги потпише решенијата, што го остава отворено прашањето дали статусот на овие лица ќе остане нерешен.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Спасовски: Во наредниот период ќе отвориме повеќе ... Во рамките на редовните понеделнички средби во Централата на СДСМ вечерва се одржа средба на која гостуваа генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасов...
(ВИДЕО) Заев: Ги приближуваме ставовите околу ресо... „Разговараме за распределбата на политичките субјекти и граѓанскиот сектор од аспект на распределбата на ресорите. Ги приближуваме пополека ставовите....
Свечена академија на УКИМ по повод Денот на Кирил ... Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ вечерва, со свечена академија во Македонска опера и балет, го заокружи одбележувањето на 68-годишнината од основање...
(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно пре... Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. ...
Заев и Ахмети разговараа за распределбата на ресор... Новиот владин кабинет има потреба од одговорни и квалификувани кадри, заклучија денеска претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, кои ...
ВИДЕО: Касами на средба со Заев... Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата ...