Казнев повика на единство и борбата против стравот

Казнев повика на единство и борбата против стравот

Францускиот премиер Бернар Казнев денеска повика на „единство“ и борба против „прекумерното заплашување и стравот“, по кризниот состанок на Советот за одбрана во Елисејската палата, одржан по синоќешниот напад на париската авенија Елисејски Полиња, јави дописникот на МИА од Париз.

– Наша должност е да не попуштиме пред стравот, заплашувањата и манипулациите, кои се во служба на непријателите на Републиката, рече француксиот премире, повикувајќи никогаш да не се дозволат поделби.

– Против мрачните сили и нетрпеливоста мора да се води борба. Единството е тоа што да надвалдее како никогаш досега, додаде Казнев

Казнев, заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд и министерот за внатрешни работи Матијас Фекл изутринава го посетија ранетиот полицаец при синоќешниот напад, кој е на налекување во болницата „Жорж Помпиду“ во Париз.

Поврзани вести

Тереза Меј му објави војна на теророт во Велика Бр... Над илјада британски војници опремени со најсовремено оружје, се распоредени низ улиците на Лондон и другите градови во Велика Британија, како една од...
Обама во Берлин пречекан како рок ѕвезда... Поранешнниот американски претседател Барак Обама, кој денеска пристигна во посета на Германија, во Берлин беше пречекан како рок ѕвезда. Како што ј...
Терористот од Манчестер одржувал врски со контакти... Четири дена пред да го изведе терористичкиот напад во Манчерстер, осомничениот член на Исламска држава (ИД), Салман Абеди, престојувал во Германија, о...
Меј: Нивото на опасност од тероризам е критички ви... Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека нивото на закана од тероризам ќе остане на критично ниво, откако бомбаш самоубиец активира бомба ...
Кралицата ги посети ранетите во нападот во Манчест... Британската кралица Елизабета Втора денеска ја посети болницата во Манчестер, каде што се хоспитализирани повредените лица од терористичкиот напад што...
ВИДЕО: Британската нација една минута молчеше за ж... Илјадници луѓе од Лондон и други британски градови, точно во 10 часот оддадоа минута молчење во чест на жртвите од бомбашкиот напад во салата „Манчест...