Белгија и доставила на Франција налог за апсење на маж

Белгија и доставила на Франција налог за апсење на маж

Белгија вчера и доставила на Франција налог за апсење на маж, соопшти портпаролот на француското Министерство за внатрешни работи, без да потврди дали тоа има врска со вчерашниот напад на париската авенија Шанзелизе.

Подоцна беше соопштено дека мажот доброволно се јавил во полициска станица во северниот белгиски град Антверпен.

Групацијата Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашниот напад на Шанзелизе, во кој беше убиен еден полицаец, а двајца беа ранети и го претстави напаѓачот како Абу Јусеф Белгиецот.

Според извори запознати со истрагата застреланиот напаѓач е 39-годишен Французин.

Поврзани вести

Обама во Берлин пречекан како рок ѕвезда... Поранешнниот американски претседател Барак Обама, кој денеска пристигна во посета на Германија, во Берлин беше пречекан како рок ѕвезда. Како што ј...
Терористот од Манчестер одржувал врски со контакти... Четири дена пред да го изведе терористичкиот напад во Манчерстер, осомничениот член на Исламска држава (ИД), Салман Абеди, престојувал во Германија, о...
Меј: Нивото на опасност од тероризам е критички ви... Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека нивото на закана од тероризам ќе остане на критично ниво, откако бомбаш самоубиец активира бомба ...
Кралицата ги посети ранетите во нападот во Манчест... Британската кралица Елизабета Втора денеска ја посети болницата во Манчестер, каде што се хоспитализирани повредените лица од терористичкиот напад што...
ВИДЕО: Британската нација една минута молчеше за ж... Илјадници луѓе од Лондон и други британски градови, точно во 10 часот оддадоа минута молчење во чест на жртвите од бомбашкиот напад во салата „Манчест...
Туск: ЕУ и САД имаат несогласувања во однос на Рус... Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со американскиот претседател, Доналд Трамп изјави дека не е сосема уверен дека денес може д...