Отворена втора библиотека во Општина Илинден

Отворена втора библиотека во Општина Илинден

Во рамките на 18-та Литературна манифестација „Илинден 2017“, во Домот на култура „Марино“ отворена е втората општинска библиотека во Општина Илинден.

Почетниот фонд на книги во библиотеката е донација од издавачката куќа „Матица Македонска“ со која Општина Илинден има одлична соработка и со чија поддршка ја организира Литературната манифестација „Илинден“.

Преостанаттите книги во библиотеката се обезбедени со манифестацијата „Подарете книга за Велигденско јајце-симбол на Христовото Воскресение“ во која во изминатите 11 години се собрани 32.000 книги кои се наоѓаат на полиците на Општинската библиотека „Илинден“ во населба Илинден, како и во библиотеките на трите основни општински училишта.

Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, рече дека отворањето на библиотеката е дел од континуираните активности на локалната самоуправа во насока на обезбедување поволни услови за негување и унапредување на културата која е белег на нашето постоење и значаен симбол на идентитетот на секој народ.

По повод отворањето на библиотеката во Домот на култура „Марино“ се одржа пригодна свеченост на која со свои творби се претставија неколкумина ученици-млади писатели од Општина Илинден кои веќе имаат издадено свои книги или, се во подготовка да издадат.

Поврзани вести

Успешно гостување на Битолскиот театар во Торонто... Со бурни аплаузи, публиката во Торонто, Канада синоќа ги поздрави актерите од Битолскиот театар кои по 75-ти пат ја изведоа претставата „Без Паника“. ...
Во Берлин отворена изложба на македонската сликарк... Во Берлинскиот „Прима Центар“ од вчера е отворена изложба на македонската уметница Михаела Јовановска, која што германската публика ќе може да ја прос...
Две нови продукции во Велешки театар... Во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес во тек се подготовките на две нови театарски продукции. Како што појаснуваат од теа...
Промовирана хрониката „Мариово низ вековите“... Во градската библиотека во Пирлеп синоќа беше промовирана книгата „Мариово низ вековите“ од Милан Ристески, фолклорист и истражувач, поранешен директо...
Изложба на слики од Стефан Хаџи Николов во Кавадар... Изложба на слики од Стефан Хаџи Николов беше отворена синоќа во галеријата при кавадаречкиот музеј. Во наредните десетина дена сите заинтересирани ќе ...
Битолчанката Љубица Мешкова Солак добитник на нагр... Ликовната уметница Љубица Мешкова Солак е годинашен добитник на наградата „Борислав Траиковски“ која ја доделува Друштвото на ликовни уметници на Бито...