Здрав банана леб со боровинки

Здрав банана леб со боровинки

Како да ги искористите преостанатите зрели банани …

Потребно е:
3 зрели банани
2 јајца
1/2 чаша (од 250 мл) грчки јогурт
1/3 чаша мед
1 лажиче екстракт од ванила
1 лажиче сода бикарбона
1 1/2 чаша пченично брашно
1 чаша боровинки

Подготовка:
– Со вилушка издробете ги бананите.

– Во садот кај бананите додадете ги јајцата, грчкиот јогурт, медот, ексрактот од ванила и содата и убаво измешајте.

– Додадете го и брашното и повторно убаво измешајте.

– На крај додадете ги и боровинките и полека измешајте.

– Добиената смеса сипете ја во долгнавест калап кој претходно сте го намастиле со путер или масло или пак обложиле со хартија за печење.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 50 минути. Проверете со чепкалка за заби дали е печен колачот.

– Оставете да се излади 15-тина минути, исечете го на парчиња и послужете.

Поврзани вести

Млади компири со ќофтенца Одличен ручек со млади компири ... Потребно е: 1,5 кг млади компири (по мали) 1 кг мелено месо 3 главици кромид 5-6 чешниња лук 100 гр лебни т...
Совршен солен колач Потребно е: 300 гр салама, по желба 4 јајца 1 китка магдонос 6-7 лажици брашно 1 лажиче сода бикарбона 1 чаша (од 200 мл) кисело млеко 150 гр с...
ФОТО: Во Чикаго се отвора ресторан посветен на Нут... Нутела е една од оние работи кои е невозможно да не се сака. Иако многумина сакаат да ја јадат сами и да ја конзумираат директно од тегла, Нутела всуш...
Печен јагнешки бут со зачини и песто од нане... Ароматично и сочно месо со медитерански шмек ... Потребно е: 1 јагнешки бут (1,8-2 кг) сок од 1 лимон сок од 1 портокал за пестото од нане: ...
Фестивал на диви смокви во Богданци... На Градскиот плоштад во Богданци денеска ќе се одржи Фестивалот на диви смокви што го организираат Слоу Фуд Росалес и Президиумот на слатко од диви см...
Италијански колач со бадеми и суво грозје... Десерт инспириран од италијанската кујна ... Потребно е: 150 гр маргарин 250 гр брашно 200 гр шеќер 100 гр грубо сецкани бадеми 50 гр суво гро...