Во САД отворено првото Хелоу кити кафуле

Во САД отворено првото Хелоу кити кафуле

Розово Хелоу Кити комбе веќе со години испорачува десерти за жителите во САД, а неодоливата јапонска мачка од неодамна доби и свој „постојан дом“.

Кафулето е отворено во еден шопинг ценар во Аркадија во Калифорнија, а освен слатки, пецива и пијалаци, посетителите сега можат да купат и разни предмети со ликот на популарната среќна мачка, јави Лонли планет.

Ликот Хелоу Кити го осмислија дизајнери на јапонската компанија за играчки „Санрио“ во 1974 година , а уште во своите рани денови стана светска сензација.

Слични тематски угостителски објекти се отворени во голем број градови низ светот вклучувајќи ги Токио, Пекинг, Шангај, Сеул, Хаг, Лондон, Хонгконг и Тајван.

Поврзани вести

Патувањето го стимулира мозокот: Ја враќа позитивн... Пристигна пролетта и вистинско време е да си дозволите себе си патување во некои до сега неистражени дестинации. Запознавањето нови предели не сам...
Австралија: 12-годишно момче извозело повеќе од 1.... Полицијата во Австралија запрела 12-годишно момче, кое возело со автомобил кон автопатот во Перт. Утврдено е дека момчето веќе минало 1.300 километ...
ФОТО: Фестивал на лалињата во Истанбул... Во април се одржува годишниот Интернационален лале фестивал во Истанбул. Ова не треба да ве изненади, ако се знае дека всушност вистинското потекло на...
ФОТО: Рокамадур – омилено село во Франција... Во југозападниот дел на Франција сместено е шармантното село Рокамадур. Секоја година го посетуваат околу милион туристи, бидејќи веќе илјадници годин...
Остров на кој се нурка во „црното око на џиновски ... Нуркањето во Сината дупка - подводна пештера на островот Гоз, е едно од најфасцинантните искуства во светот. Новинарката Силвија Марчети ја опиша ...
Во Истанбул посаден „килим“ од лалиња... Огромен „килим“ од 564 илјади лалиња е „исткаан“ во историскиот центар на Истанбул, во реонот меѓу „Света Софија“ и џамијата „Султан Ахмет“. Според...