Францускиот печат за нападот на Шанзелизе: Заканата е постојана

Францускиот печат за нападот на Шанзелизе: Заканата е постојана

Француските дневни весници во утринските изданија се осврнуваат на синоќешниот терористички напад во центарот на Париз, во кој загина еден полицаец, а за кој одговрност презеде групата Исламската држава, јави дописникот на МИА од главниот град на Франција.

„Тероризам повторно во центарот на Париз“, наведува „Фигаро“, нагласувајќи дека „безбедносните сили платиле висока цена од 2012 година“, започнувајќи со нападите на Мохамед Мера. – Здивот на тероризмот посеа смрт во четвртокот ноќта во многу симболичниот кварт Шанзелизе. Варварство повторно го погоди главниот град во срцето, пишува весникот.

Со слична констатација излегува и „Паризиен“. – Полицајците се цели. Како војниците. Како свештениците. Како Евреите. Како дизајнерите, новинарите… децата на шетлиштето (во Ница), жените, терасите и млади луѓе на концерти, наведува весникот, додавајќи дека „во реалноста заканата е постојана и универзална: Овие луѓе не се ништо друго туку убијци“,

„По Лувр и Орли, сега и Шанзелизе“, оценува „Суд-Уест“. – Секој знае дека не постои нулта ризик. И дека најдобар одговор за терористите и џихадистите и од сите видови, се уште и секогаш е националното единство, тврди весникот.

– Дистилираат страв за да видат како се инсталира омраза – и обратно – тоа е целта, смета „Журнал де ла От Марн“. – Ако не успееме да се навикнеме на овие терористички напади, едно мора да имаме на ум дека тие можат да се случат во секое време, додава весникот.

– Насилството – кое јасно го носи потписот на тероризмот – беше покажано синоќа во вестите… на симболично место познато на сите и на само неколку часа пред претседателските избори, смета „Ла Депеш ди Миди“.

Три дена пред првиот круг од претседателските избори „смртта на еден полицаец по престрелка на Шанзелизе одеднаш го соочи говорот на кандидатите со реалноста за тероризмот што и се заканува на Франција и Европа, оценува „Ла Либре Шарант“.

Поврзани вести

Во Авганистан киднапирани 70 луѓе, од кои седуммин... Од селото Кандахар, јужен Авганистан киднапирани се 70 жители, а најмалку седуммина се убиени, соопшти денеска полицијата. Покрај селото поминува г...
Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио R... Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверој...
Сириската армија прогласи примирје во Источна Гута... Сириската армија прогласи примирје во регионот Источна Гута, кој почна денеска на пладна по локално време. - Се стопираат воените активности во нек...
Хан: Разбирлив е цврстиот став на Берлин кон Турци... Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјан...
Орбан: Унгарија ќе покаже солидарност со Полска, к... Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија...
Парламентот на Филипини ја продолжи воената состој... Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дуте...