Гала концерт „Летај песно“ на млади музички уметници во МНТ

Гала концерт „Летај песно“ на млади музички уметници во МНТ

Гала концерт „Летај песно“ на врвни млади музички уметници со мелодиите на едни од најпознатите светски музички дела подготвени за камерен оркестар од страна на младиот уметник Вејчеслав Поповски ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар во Скопје.

Солисти на вечерта ќе бидат Тијана Димова, Вејчеслав Поповски, Анастасија Аврамовска, Ени Вучидолова и Бојан Ефтимов.

Идејата за концертот, како што информира организаторот, доаѓа од младиот нескротлив дух на оваа млада генерација музички уметници кои веруваат во својот потенцијал и во идејата дека заслужуваат можност да ни покажат со што тоа ние треба во иднина да се гордееме.

Поврзани вести

Концерт на Младинскиот камерен оркестар на здружен... Во Скопје вчера гостуваше Младинскиот камерен оркестар на Турското културно здружение Турској кој одржа концерт на класична музика, организиран во сор...
Вељановски разрешен, Сашо Тасевски нов в.д. на Дра... Министерството за култура донесе решение за разрешување на Роберт Вељановски од функцијата директор на Драмски театар-Скопје. За вршител на должноста ...
„Биографија низ фотографија“ – изложба за Че... По повод 60 години од смртта на Методија Андонов Ченто (24 јули 1957), првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, синоќа во ликовната галерија на Дом...
На „БитФест“ отворена изложба со избрани ликовни д... Во рамки на манифестациите посветени на 100-годишнината од раѓањето на битолскиот ликовен уметник Борислав Траиковски (1917-1996), синоќа на „БитФест“...
Соло-концерт на рускиот пијанист Александар Синчук... Музичката програма на годинашното 57. издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на рускиот пијанист Александар Синчук. ...
Промоција на романот „Земјотрес, 5:17“ од Владимир... Во Музејот на Град Скопје вечер ќе биде промовиран романот „Земјотрес, 5:17“ од Владимир Плавевски што неодамна го објави „Македоника литера“, а кој е...