Макрон е во предност пред вечерашнава ТВ дебата на претседателските кандидати во Франција

Макрон е во предност пред вечерашнава ТВ дебата на претседателските кандидати во Франција

Со 24 отсто поддршка Емануел Макрон ја потврди својата предност во однос на неговите противкандидати Марин Ле Пен, Франсоа Фијон и Жан-Лук Меланшон, покажа последната анкета на ИФОП за Цњуз, Пар Мач и Суд радио, непосредно пред вечерашнава последна телевизиска дебата на единаесетте претседателски кандидати.

Како што јавува дописникот на МИА од Париз, кандидатката на Националниот фронт, Марин Ле Пен, на Републиканците, Франсоа Фијон и Бунтовна или непокорна Франција, Жан-Лук Меланшон имаат мала меѓусебна разлика, односно Ле Пен 22,5 отсто поддршка од гласачите, Фијон 19 отсто и Меланшон 18,4 отсто.

Истражувањето беше спроведено меѓу репрезентативен примерок од 2.810 лица. Институтот појаснува дека за ваква анкета, маргината на грешке е 1,6 поени.

Зад водечките кандидати, следува кандидатот на социјалистите Беноа Хамон, кој загуби 0,5 поени и сега има поддршка од седум отсто од избирачите, што претставува најниска оценка од почетокот на испитувањата на јавното мислење.

Во вториот круг Емануел Maкрон би излегол како победник со 61 отсто од гласовите, наспроти 39 отсто за претседателката на Националниот фронт Марин Ле Пен.

Поврзани вести

Кремљ: Прерано е да се каже кога ќе се сретнат Пут... Се уште е премногу рано да се каже нешто сигурно за евентуалната средба во текот на следниот месец на претседателот на Русија и на САД, Владимир Путин...
ВИДЕО: Протест против полициска бруталност во Лонд... Шестмина полицајци се повредени, а четири лица се уапсени и задржани во притвор по насилните демонстрации во Лондон, поради смртта на еден млад човек ...
Михаи Тудосе ќе биде номиниран за премиер на Роман... Романската владејачка Социјалдемократска партија одлучи да го номинира миниситерот за економија во заминување Михаи Тудосе (50) за нов премиер. Нег...
Конзервативците на Меј се спогодија со ДУП за парл... Конзервативната партија на премиерот Тереза Меј успеа да постигне договор со северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП) за поддршка во Парл...
Британски министри предлагаат Филип Хамонд да биде... Министри во британската Влада, кои не се согласуваат Тереза Мај да остане во Даунинг стрит 10, предлагаат актуелниот министер за финансии, Филип Хамон...
Затворениот кинески нобеловец ослободен поради „не... Кинескиот нобеловец Лиу Ксиаобо (61) е ослободен од затвор, откако лекарите утврдиле дека е болен од рак на црниот дроб, објави хонгконшкиот весник „С...