Грчката Влада го обвини ММФ за забавување на преговорите со кредиторите

Грчката Влада го обвини ММФ за забавување на преговорите со кредиторите

Повторното разгледување на проценките на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за Грција докажува дека воздржаноста на Фондот, што доведе до сериозни забавувања во преговорите со кредиторите, беше неоправдана, изјави денеска портпаролот на грчката Влада, Димитрис Џанакопулос, цитиран од ТАСС.

-Преразгледувањето на проценките на ММФ после првиот грчки суфицит во 2016 година докажува дека воздржаноста на Фондот, што доведе до сериозни забавувања како по првата оценка (по изполнувањето од страна на Атина на спогодбата со кредиторите), така и по втората оценка, беше неоправдана, забележа Џанакопулос.

Во текот на есента ММФ прогнозираше првичен суфицит во износ од 0,1 процент од БДП до крајот на 2016 година, а сега Фондот очекува суфуцит од 3,3 отсто од БДП, додаде тој.

Владата во следните денови ќе продолжи интензивно да работи за да ја исполни сеопфатната спогодба за завршување на втората проценка, посочи Џанакопулос.

Поврзани вести

Во Кумановско 101 апликација на првиот повик за ИП... На годинашниот прв ИПАРД повик кој траеше до 21 јули, во општините Крива Паланка, Куманово, Свети Николе, Ранковце, Младо Нагоричане и Кратово се подн...
Во мај годинава 66,7 отсто од потрошената струја о... Македонија во мај годинава вкупно потрошила 549.074 мегават часови електрична енергија, 4.120 милиони нормални метри кубни природен гас, 442.930 тони ...
Зоран Павловски именуван за државен секретар во Ми... Денеска на предлог на Министерот за економија, Крешник Бектеши, е именуван Зоран Павловски за нов државен секретар во министерството. „Зоран Павло...
ВМРО-ДПМНЕ: Освен долгови граѓаните на Република М... „Граѓаните започнаа да ја чувствуваат катастрофалната економија на СДС на својот грб. Недомаќинската влада на СДС успеа за неполни два месеци да ги...
СДСМ: Расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ ја загро... „Ниту едно празно соопштение на ВМРО-ДПМНЕ не може да го сокрие нивното 11 годиншно тајно и расипничко задолжување за луксузирање и криминално богатењ...
ВМРО-ДПМНЕ: Долговите на РМ рапидно и енормно раст... ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека од ден во ден долговите на РМ рапидно и енормо растат и оти СДСM успеа за неполни два месеца граѓаните ...