Обука и натпревар за 3Д артисти

Обука и натпревар за 3Д артисти

Средношколци и студенти од техничките факултети во државава, на возраст од 16 до 28 години, ќе може да добијат бесплатна обука за стекнување со меѓународен Аутодеск сертификат и натпревар во 3D и Game dizajn на настанот iNovum, што ќе се одржи од 22 април до 4 мај во „Скопје сити мол“.

Од утре до 23 април во „Скопје сити мол“ ќе бидат поставени промотивни штандови за пријавување за учество. Планирано е дневно да се обучуваат по 20 лица, по што ќе можат да се вклучат во натпреварот. Потребната техника ќе ја обезбеди организаторот на настанот Академијата за 3D и Game design – M3DS .

– Целта е развој на македонското ИТ општество, поттикнување на креативноста кај младите и насочување кон професијата 3Д артист за која има голема побарувачка, рече на прес-конференција Стефан Митров, инструктор во Академијата за 3D и Game design – M3DS.

– Учесниците освен што ќе се стекнат со основни познавања за Autodesk, ќе имаат можност за практична работа, работа во тимови, запознавање со компании учеснички, создавање сопствено портфолио и стекнување меѓународно признаен Autodesk сертификат, рече Митров.

Стекнатото знаење и добиениот сертификат на натпреварот, појасни, може да биде основа за учество во изработка на филмови, реклами, игри и се што е поврзано со визуелизација.

Поддршка во активностите, како што рече, имаат од Агенцијата за вработување и Министерството за култура.

Победничките три тима ќе добијат групна стипендија за студирање во M3DS Академијата.

Поврзани вести

Тјунерската куќа „Aspec“ го надгради моделот „Smar... Тјунерската куќа „Aspec“, со седиште во Хонг Конг, го доработи „Smart For Two“, така што овој автомобил сега располага со 123 кс. Досега најмоќниот...
Ексцентричен бизнисмен се прости од колекцијата ко... Датук Сери Махади Бадрул Заман, 34-годишен бизнисмен од Малезија смисли прилично необичаен начин да ја истакне својата екстравагантност. Имено, за да ...
„Цивик Тејп Р“ повторно загосподари со патеката Ни... Додека светот го очекува новиот „Рено Меган РС“, во „Хонда“ не седат со скрстени раце. Најновиот „Цивик Тејп Р“ се испроба на патеката во Нирбургринг ...
ФОТО: НАСА објави снимка од Земјата направена од о... Американската вселенска агенција НАСА објави снимка од Земјата и Месечината, направена од орбитата на Сатурн, поточно од вселенската станица „Касини"....
„Ауди“ отвора книга за нарачки за првиот електичен... Новото возило на германскиот автомобилски бренд „Ауди“, моделот „Е-Трон Кватро“, прво ќе им биде понуден на купувачите во Норвешка, една од најнаклоне...
Наполнете ја батеријата на својот АјФон побрзо од ... Празна батерија во време кога тоа не е пожелно, или долго полнење на батеријата. Најмалку еднаш корисниците на АјФон доживеале една од наведените две ...