Паметен завој сигнализира кога се појавува инфекција и помага при згрутчување на крвта

Паметен завој сигнализира кога се појавува инфекција и помага при згрутчување на крвта

Научниците од Универзитетот во Свонси создадоа паметен завој кој следи како зараснува раната и праќа порака до лекарот.

Завојот треба да биде во употреба од идната година.

Тенки сензори регистрираат инфекција и заштитуваат од згрутчување на крвта. Исто така, овие сензори можат да бидат споени на паметни телефони и преку апликација можете да го следите здравјето, што може да биде клучно во процесот на лечењето.

– Традиционалната медицина е таа која на пациентите им пропишува терапија секој месец или секои три месеци. Иднината е во постоењето на разни видови на терапии кои се креираат за поединец врз основ на неговиот животен стил и начин на живот. Понекогаш пациентите толку се плашат на лекарот да му кажат дека се е во ред, но за тоа повеќе нема потреба. Во новиот 5Г свет лекарите и пациентите можат да работат заедно на решавање на проблемите, изјави професор Марк Клемент.

Во тек се и лекарски тестирања. Завојот испушта жолта течност ако е откриена инфекција на раната во самиот почеток.

Минатата година е соопштено дека се работи на завои од оклоп од ракови кои ќе помогнат во побрзо зараснување на раните. Клучната состојка е минерал кој се вика китозан и кој се наоѓа во раковите. Познат е како убиец на бактерии и се користи во Кина за лечење на рани веќе со векови.

Поврзани вести

Како алкохолот ги брише спомените?... Научници од Медицинската школа при Универзитетот на Вашингтон во Сент Луис успеаја да го објаснат начинот на којшто алкохолот делува и што се случува ...
Социјалните мрежи придонесуваат за пораст на забол... Социјалните мрежи, како што се Инстаграм и Фејсбук, придонесуваат за дополнително зголемување на бројот на лица заболени од рак на кожата, тврди брита...
Модерниот начин на живот ни наметнува да бидеме су... Модерниот начин на живот на сите им наметна обврска да бидат суперхерои, предупредуваат психолозите. Затоа речиси 15 отсто од родителите се на раб...
Мајчино млеко како лек против ракот... Мајчиното млеко почна да се користи како лек против ракот, откако научници во Шведска случајно откриле дека содржи состојка која ги убива клетките на ...
Четири начини како негативно влијаете врз своите д... Родителството не е лесно, можеби дури и најтешка „работа“ во светот. Родителите се трудат своите деца да ги воспитуваат најдобро што можат, но понеког...
Селенот е важен за човековиот организам... Селенот е важен минерал за нашиот организам, а дневната потреба од него е само 55 микрограми. Тој е познат антиоксидант, и во комбинација со витам...