Објавен Меѓународниот студенски конкурс за плакат

Објавен Меѓународниот студенски конкурс за плакат

Здружението на графички дизајнери од Македонија – Плакарт, кое годинава одбележува 10 години од постоењето, го објави годинашниот конкурс за избор на студенски плакат на тема „Вештачка интелигенција и реалноста“.

– На годинашниот конкурс студентите од Македонија ќе можат да се натпреваруваат со своите колеги од целиот свет на темата, која како и секоја година привлекува посебно внимание во глобални размери. Ова е горлива тема за бизнис елитите и политичките лидери, воедно претставувајќи глобално прашање кое ги засега и развиените, но и земјите во развој и неразвиените земји, наведуваат од Плакарт.

Крајниот рок за доставување на плакатите е 30 октомври, а фазата на жирирање ќе се одвива во три селекции – прелиминарна онлајн фаза, главна онлајн фаза и жири сесии во живо во Скопје пред отворањето на фестивалот.

Првонаградените ќе добијат можност да ги изложат своите дела во рамки на 11. Скопје постер фестивал во 2018 година, а дополнително ќе добијат екслузивен пристап и учество во работата на жирито во текот на 11. СПФ и во сите програмски настани.

Повеќе за темата, условите за учество и наградите може да се најде на линкот: https://skopjeposter.com/mk/proekti/vestacka-inteligencija/

Организаторите најавуваат дека меѓународното жири од дизајнери, едукатори и креативци надополнето со македонски дизајнери ќе биде објавено кон крајот на април или почетокот на мај.

Дизајнот на плакатот за овогодинашниот конкурс и фестивал го изработи Мишел Буве, организатор на најголемиот фестивал за графички дизајн во Франција „Fete Du Graphisme“.

Поврзани вести

На пазарот пристигнуваат целосно пластични, проѕир... Топшоп се уште се опоравува од коментарите кои ги предизвикаа фармерките од пластичен материјал на колената, но на компанијата тоа не и беше пречка да...
Најудобната колекција софи во светот... Италијанската компанија „Едра“ ја претстави софата „Пак“. „Пак“ е огромна скулптурна софа што потсетува на лебдечки леден брег. Наслон...
Модерна бетонска куќа Модерната бетонска куќа е инспирирана од модернистичката традиција на бразилските куќи. Домот е креиран за семејство што сака дрво, бетон и цем...
ФОТО: Вила „Мејендел“ пример за архитектонска убав... Инспирирана од песочната пошумена парцела на која се наоѓа, куќата „Мејендел“ го користи секој позитивен аспект од својата локација. Се работи ...
Колекција аксесоари за сите љубители на виски... Дизајнерот Том Диксон креираше за славниот бренд на виски „Џони Вокер Блу Лејбл“ една лимитирана колекција на аксесоари. Колекцијата се состои од ...
„Адидас“ и „Порше“ создадоа модерни и функционални... „Адидас“ компанијата оствари соработка со луѓето од „Порше Дизајн“ брендот со цел да креира патики што се модерни и функционални. Наречени „Адидас ...