Бангкок планира да ја забрани уличната храна до крајот на годината

Бангкок планира да ја забрани уличната храна до крајот на годината

Властите во Бангкок забрануваат продажба на храна на улица.

Мерката веќе стапи на сила и до крајот на годината ќе важи за целиот град, објавија локални медиуми.

– Со мерката ќе бидат погодени сите 50 области во главниот град на Тајланд, изјави Ванлоп Суванде, главен советник на градоначалникот на Бангкок.

Со мерката од денеска е забранета продажба на храна на улици во три популарни области – Тонг Лор, Екамаи и Пра Канонг.

Според него, чистотата и безбедноста на улиците во градот се приоритет за властите.

Втора година по ред Бангкок беше прогласен во март за светска топ дестинација за улична храна, според Си-Ен-Ен.

Поврзани вести

Патувањето го стимулира мозокот: Ја враќа позитивн... Пристигна пролетта и вистинско време е да си дозволите себе си патување во некои до сега неистражени дестинации. Запознавањето нови предели не сам...
Австралија: 12-годишно момче извозело повеќе од 1.... Полицијата во Австралија запрела 12-годишно момче, кое возело со автомобил кон автопатот во Перт. Утврдено е дека момчето веќе минало 1.300 километ...
ФОТО: Фестивал на лалињата во Истанбул... Во април се одржува годишниот Интернационален лале фестивал во Истанбул. Ова не треба да ве изненади, ако се знае дека всушност вистинското потекло на...
ФОТО: Рокамадур – омилено село во Франција... Во југозападниот дел на Франција сместено е шармантното село Рокамадур. Секоја година го посетуваат околу милион туристи, бидејќи веќе илјадници годин...
Остров на кој се нурка во „црното око на џиновски ... Нуркањето во Сината дупка - подводна пештера на островот Гоз, е едно од најфасцинантните искуства во светот. Новинарката Силвија Марчети ја опиша ...
Во Истанбул посаден „килим“ од лалиња... Огромен „килим“ од 564 илјади лалиња е „исткаан“ во историскиот центар на Истанбул, во реонот меѓу „Света Софија“ и џамијата „Султан Ахмет“. Според...