Шпаргли и шунка во лиснато тесто

Шпаргли и шунка во лиснато тесто

Фини филувани пакетчиња од лиснато тесто …

Потребно е:
500 гр лиснато тесто
200 гр крем сирење
12 парчиња шунка
500 гр шпаргли
1 јајце, за премачкување

Подготовка:
– Одмрзнатото лиснато тесто ставете го на набрашнета површина и со сукало развлечете го во правоаголник 24х36 см. Исечете го на 8 коцки со должина на страна од 12 см.

– Шпарглите измијте ги и исечете ги на парчиња со должина од 12 см.

– На секоја коцка тесто намачкајте 1 лажиче крем сирење.

-Шпарглите замотајте ги во 1 парче шунка и ставете ги на крем сирењето и тоа дијагонално.

– Рабовите на тестото премачкајте ги со изматено јајце и преклопете ги како на сликата. Повторно премачкајте со изматено јајце.

– Наредете ги во тава обложена со хартија за печење и ставете ги да се печат во загреана рерна на 180 целзиусови степени 20-25 минути додека тестото да добие убава златно-жолта боја.

– Печените пакетчиња извадете ги од рерна и оставете да се изладат.

– Сервирајте ги топли со сезонска салата по желба.

Поврзани вести

Торта со алва и карамел Потребно е: 6 јајца 180 гр шеќер 150 гр брашно 30 гр какао 2 кесички ванилин шеќер за кремот со алва: 1 пакување алва (420 гр) 100 мл млеко ...
Брзо предјадење со варени јајца... Ароматично предјадење кое може да го подготвите за неколку минути ... Потребно е: 8 јајца 200 гр сирење 5 лажици мајонез 4 чешниња лук Подго...
Далматински деликатеси во „Јавна соба“... Во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ во Скопје денеска ќе биде претставена далматинската кујна. „Вкусот на Далмација“ е уште една програм...
Канелони со пилешко и буковка... Интересен спој на состојки ... Потребно е: за филот: 300 гр пилешки копан и надкопан 1 л пилешка супа 2 листови ловор 100 гр крем сирење 150 ...
Гнезда од компири со спанаќ Вкусно, ароматично и подготвено со многу фантазија ... Потребно е: 3 компири 100 гр спанаќ 100 гр сирење 1 јајце 50 гр колбаси сол, бибер ма...
Грчки колач Галактобуреко Традиционален грчки десерт ... Потребно е: 500 гр тенки кори за пита 1 л млеко 200 гр путер 5 јајца 150 гр шеќер 100 гр пченичен гриз 2 кеси...