ФОТО: На покривот на нов шопинг центар во Пекинг ќе можете да санкате

ФОТО: На покривот на нов шопинг центар во Пекинг ќе можете да санкате

Американскиот архитект Ендрју Бромберг кој работи во фирмата „Аедас“, основана во Хонг Конг, проектирал зграда која ќе се најде во рамки на комплексот China World Trade Center во Пекинг.

Ексклузивниот шопинг центар ќе се гради во Пекинг, во градскиот деловен кварт Чаојанг. Зградата е специфична поради необичниот елипсест кров со парк, градина, шеталиште и патека која во зима ќе биде покриена со вештачки снег и ќе стане место за санкање.

Проектот моментално е во петтата и последна фаза на мастерпланот на кој се работи веќе 30 години.

Во оваа зграда ќе се наоѓаат разни изложбени и галериски простории, продавници, ресторани, кафулиња, како и разни деловни простории, апартмани. Зградата исто така е наменета за поврзување на моменталната и идната линија на подземната железница.

Поврзани вести

Патувањето го стимулира мозокот: Ја враќа позитивн... Пристигна пролетта и вистинско време е да си дозволите себе си патување во некои до сега неистражени дестинации. Запознавањето нови предели не сам...
Австралија: 12-годишно момче извозело повеќе од 1.... Полицијата во Австралија запрела 12-годишно момче, кое возело со автомобил кон автопатот во Перт. Утврдено е дека момчето веќе минало 1.300 километ...
ФОТО: Фестивал на лалињата во Истанбул... Во април се одржува годишниот Интернационален лале фестивал во Истанбул. Ова не треба да ве изненади, ако се знае дека всушност вистинското потекло на...
ФОТО: Рокамадур – омилено село во Франција... Во југозападниот дел на Франција сместено е шармантното село Рокамадур. Секоја година го посетуваат околу милион туристи, бидејќи веќе илјадници годин...
Остров на кој се нурка во „црното око на џиновски ... Нуркањето во Сината дупка - подводна пештера на островот Гоз, е едно од најфасцинантните искуства во светот. Новинарката Силвија Марчети ја опиша ...
Во Истанбул посаден „килим“ од лалиња... Огромен „килим“ од 564 илјади лалиња е „исткаан“ во историскиот центар на Истанбул, во реонот меѓу „Света Софија“ и џамијата „Султан Ахмет“. Според...