ФОТО: Дрвена куќа инспирирана од природата

ФОТО: Дрвена куќа инспирирана од природата

Во шумски предел во западниот дел на американската сојузна држава Вермонт е изградена куќата „Вудшед“, која се состои од две целини со асиметрични коси покриви.

Двата дела на куќата се поврзани со влезниот ходник, кој се отвора кон тераса, а целата градба е поплочена со рециклирани даски од елка и бор, кои претходно биле употребени за изградба на ограда и коњска штала.

Фасадата на „Вудшес“ е изработена од дрво, со што потсетува на стара дрвена куќа, какви што граделе првите европски доселеници во Америка.

Куќата има големи прозорци од кои се пружа поглед кон падината на ридот на која е изградена.

Покрај просторот за дневен престој, куќата има и три спални соби, гостинска соба и просторија за играње на децата.

Дрвото доминира и во ентериерот, кое надополнето со камените плочки, на куќата и дава рустикален и природен изглед.

Поврзани вести

Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит само во одредени про... Најк Ер Форс 1 е планетарно познат модел, а од овој месец новиот модел Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит се продава во продавници ширум светот, само во бе...
ФОТО: Планинска куќа во облик на кристал... Куќата се наоѓа во германското село Плиезхаусен, во близина на Штутгарт. Минималистичката бетонска куќа е свртена кон улицата со минимални проз...
Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот те... Во деведесетите години од минатиот век Ева Херцигова беше едно од најбараните лица во светот на моделингот, а денеска ретко кој би ја препознал. Че...
Почина Лаура Бјаџоти, „Кралицата на кашмирот“... Италијанската модна дизајнерка Лаура Бјаџоти, позната како „Кралица на кашмирот“, почина на 74-годишна возраст како последица од срцев удар, соопшти д...
Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксе... Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи на шестмина млади македонски брендови во период 2016 - 2017 година ќе биде поставена од денеска до 28 ...
Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фест... Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи произведени од страна на шестмина млади македонски брендови во период 2016 - 2017 година ќе биде постав...