Куќа во форма на замок во Англија

Куќа во форма на замок во Англија

Куќата „Молис Лоџ“ во англиското село Лонг Комптон во областа Ворвикшир е совршен дом за сите оние кои имаат желба да живеат во замок.

Какрактеристика на ова куќа, изградна во 30-те години на 19-от век, е тоа што е изградена во форма на замок. Првично таа била замислена како помошна куќа на луксузниот дворец „Вестон Парк“, но се текот на времето сопствениците на имотот ја продале и таа сега претставува засебен дом.

„Молис Лоџ“ се состои просторија во која се сместени дневниот престој и трпезаријата, кујната, спална соба и бања.

Куќата е со вкупна површина од 80 метри кавдратни, но сепак делува многу пространо.

Од куќата до главниот пат води патека која минува низ прекрасна градина со орнаментално езеро, овошки и декоративни билки.

Поврзани вести

Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит само во одредени про... Најк Ер Форс 1 е планетарно познат модел, а од овој месец новиот модел Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит се продава во продавници ширум светот, само во бе...
ФОТО: Планинска куќа во облик на кристал... Куќата се наоѓа во германското село Плиезхаусен, во близина на Штутгарт. Минималистичката бетонска куќа е свртена кон улицата со минимални проз...
Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот те... Во деведесетите години од минатиот век Ева Херцигова беше едно од најбараните лица во светот на моделингот, а денеска ретко кој би ја препознал. Че...
Почина Лаура Бјаџоти, „Кралицата на кашмирот“... Италијанската модна дизајнерка Лаура Бјаџоти, позната како „Кралица на кашмирот“, почина на 74-годишна возраст како последица од срцев удар, соопшти д...
Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксе... Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи на шестмина млади македонски брендови во период 2016 - 2017 година ќе биде поставена од денеска до 28 ...
Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фест... Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи произведени од страна на шестмина млади македонски брендови во период 2016 - 2017 година ќе биде постав...