(ВИДЕО) Спасовски: Одлучни сме да избереме претседател на Собранието

(ВИДЕО) Спасовски: Одлучни сме да избереме претседател на Собранието

Парламентарното мнозинство врз основа на Деловникот побара да се гласа спикер на Собранието.

– Ова го направивме со цел да може да се одблокира Собранието, да се избере претседател и парламентот кончено да биде целосно функционален, рече Оливер Спасовски од СДСМ.

Тој кажа дека Вељаноски уште еднаш покажува како се крши деловникот и се узурпира Собранието.

– Ова го правиме за граѓаните. Сметам дека треба да преовладува здравиот разум и да се однесуваат одговорно. Ќе продолжиме да бараме собраниски спикер врз основа на Деловникот, рече Спасовски.

Тој кажа дека е неблагодарно оние кои ја срушија Македонија и ја поделија по сите основи да го зборуваат спротивното.

– Нервоза покажуваат ВМРО-ДПМНЕ. Подобар сценарист од Трајко Вељаноски нема, тоа го докажа и Судот во Стразбур. Одлучни сме да избереме претседател на Собранието, рече Спасовски.

Според него бизарно е Илија Димовски пет дена да се бори да стане претседател на Комисијата за избори и именување, а сега девет дена да се бори да не стане тоа.

Поврзани вести

Кочани домаќин на проектот „Вело Родео“... Здружението на граѓани „Еко Логик“ од Скопје во Основното училиште „Раде Кратовче“ во Кочани денеска го реализираше проектот насловен „Вело Родео“, ...
(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до до... Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето...
До сабота облачно и посвежо со повремен пороен дож... Од денеска до сабота претпладне, подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на циклонска циркулација од Медитеранот. Ќе преовладува претежно облачн...
Студентите од Стоматолошки со писмо бараат Јанкуло... Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет – Скопје при УКИМ со потписи бараат да се почитува волјата на мнозинството професори, студент...
Пожар во Скопје, опожарени две бараки... Две бараки на улицата „Зендел Џемаил“ биле опожарени ноќеска. Во пожарот нема повредени, причинета е само материјална штета. - Едната барака е сопс...
Трет неуспешен обид да се „вдомат“ послушните обви... И денеска, во третиот обид, јавниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, не успејаа да изберат сво...