(ВИДЕО) Димовски: Сакаат под тепих да пикнат дебата за националните симболи

(ВИДЕО) Димовски: Сакаат под тепих да пикнат дебата за националните симболи

Наместо да одговори конкретно на новинарско прашање, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски ги делеше медиумите на најверојатно некои кои му одговараа и не му одговараа да му поставуваат прашања.

– Вакво прашање очекував од А1он. Законот за кој што зборувате во кој се предлага промена и дополнување на Законот за јазици и дебата за националните симболи е предложен од членови на ДУИ и никогаш не стигнал на дневен ред на Владата на Република Македонија, одговори Димовски иако прашањето беше конкретно дали вака ќе го блокираа Собранието ако овој предлог закон кој е направен во Владата на Никола Груевски стигнеше до Собранието.

Додека Димовски тврди дека овој предлог закон не стигнал до Владата, чудно е како тој е јавно објавен на веб страната на Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, кога овој Секретаријат е дел од Владата на Република Македонија.

Димовски пред тоа обвини дека СДСМ биле оние кои барале промена на Законот за јазици и дебата за национални симболи, а овие две работи да ги пикнеле „под тепих“ за како што рече граѓаните да не го виделе нивното предавство.

Тој уште еднаш негираше дека ја блокираат седницата и како што кажа ова право им било дадено со Устав. Шпекулираше дека новото парламентарно мнозинство ќе направи обид за насилство врз Собранието и оневозможување на работата на седницата и кажа дека никогаш не била прекината расправа како што сега се обидува да направи СДСМ.

– Претресот трае додека не се исцрпи правото на збор. Апелирам да не се врши насилство врз собранието и да дозволат процесите да течат, како што треба да течат, рече Димовски.

Тој кажа дека ги знаеле плановите на СДСМ за да изберат нов претседател на Собранието.

Александар Тодески

Поврзани вести

Хан на „Твитер“: Пофалби за премиерот Заев за пока... По средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, на Твитер напиша со пофални зборови ...
Најтопло во Демир Капија, нестабилно во Скопско, П... Во Демир Капија денеска беше најтопло, а северниот дел од скопската котлина и Полог беа зафатени од поголема нестабилна маса проследени со пороен дожд...
(ВИДЕО) Средба Груевски-Хан: ВМРО-ДПМНЕ сака да ја... Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров и Антонијо Милошоски оствари с...
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години го погазуваше правниот ... СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Спиро Ристовски за судството. „ВМРО-ДПМНЕ 11 години го уништуваше судството и преку па...
Во Делчево почна собирањето потписи за бесплатни з... Во Делчево денеска почна собирањето потписи за бесплатни здравствени прегледи на бремените жени во рамки на кампањата „Стоп за незаконското наплаќање ...
Ристовски: СДС сака да инсталира партиски кадри во... СДС работи на промена на персоналниот состав на судскиот совет и сака да инсталира партиски кадри за целосна и апсолутна контрола и да креира уште едн...