(ВИДЕО) Манојловски: Приметувам голема нервоза, оставете ги партиските интереси на страна

(ВИДЕО) Манојловски: Приметувам голема нервоза, оставете ги партиските интереси на страна

Приметувам голема нервоза, сите ставаме разни препреки, интереси и убедувања, дајте да ги тргнеме тие интереси и не сфаќања и да бидеме едно. Јас како македонизиран Албанец би сакал да сум една врста мост на разбирање помеѓу Македонците и Албанците, рече пратеникот од ДУИ, Бранко Манјоловски, при што повика сите партии малку да ги смират страстите.

-Оставете ги партиските интереси на страна, дајте малку да работиме за Македонија, да ги решиме македонските проблеми, го можеме тоа, вели Манојловски.

Инаку, Манојловски е најстариот пратеник во Собранието и како таков според Деловникот за работа на Собранието и досегашната пракса тој треба да претседава со конститутивната седница наместо поранешниот Претседател на Собранието Трајко Вељаноски кој како што може да се забележи од досегашните продолженија на конститутивната седница го крши Деловникот на Собранието и им дозволува на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да држат политички говори и да упатуваат навреди кон пратениците од СДСМ, наместо да дискутираат за точките на дневен ред.

Поврзани вести

Хан на „Твитер“: Пофалби за премиерот Заев за пока... По средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, на Твитер напиша со пофални зборови ...
Најтопло во Демир Капија, нестабилно во Скопско, П... Во Демир Капија денеска беше најтопло, а северниот дел од скопската котлина и Полог беа зафатени од поголема нестабилна маса проследени со пороен дожд...
(ВИДЕО) Средба Груевски-Хан: ВМРО-ДПМНЕ сака да ја... Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров и Антонијо Милошоски оствари с...
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години го погазуваше правниот ... СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Спиро Ристовски за судството. „ВМРО-ДПМНЕ 11 години го уништуваше судството и преку па...
Во Делчево почна собирањето потписи за бесплатни з... Во Делчево денеска почна собирањето потписи за бесплатни здравствени прегледи на бремените жени во рамки на кампањата „Стоп за незаконското наплаќање ...
Ристовски: СДС сака да инсталира партиски кадри во... СДС работи на промена на персоналниот состав на судскиот совет и сака да инсталира партиски кадри за целосна и апсолутна контрола и да креира уште едн...