ВИДЕО: Вељаноски и го исклучи микрофонот на Шахпаска додека зборуваше

ВИДЕО: Вељаноски и го исклучи микрофонот на Шахпаска додека зборуваше

Поранешниот претседател на Собранието и претседавач на конститутивната седница, Трајко Вељаноски, го исклучи микрофонот на пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, додека таа говореше за неуспесите на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој веднаш побара од службите да биде исклучен микрофонот и да го стопираат времето, и за разлика од односот кон пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, тој на Шахпаска и објаснуваше дека нејзиниот говор не бил процедурален бидејќи не зборела за процедурата.

Вељаноски на 5. ден дебата, откако, наместо да се зборува за избор на членови на Комисијата за избори и менување, партиите си поделија меѓусебни навреди, се сети дека треба да ги бираат членовите.

Така, додека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ држеа политички говори, тоа не беше никаков проблем, а кога пратениците од СДСМ им враќаа на навредите, тие веднаш беа прекинувани.

Поврзани вести

Кочани домаќин на проектот „Вело Родео“... Здружението на граѓани „Еко Логик“ од Скопје во Основното училиште „Раде Кратовче“ во Кочани денеска го реализираше проектот насловен „Вело Родео“, ...
(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до до... Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето...
До сабота облачно и посвежо со повремен пороен дож... Од денеска до сабота претпладне, подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на циклонска циркулација од Медитеранот. Ќе преовладува претежно облачн...
Студентите од Стоматолошки со писмо бараат Јанкуло... Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет – Скопје при УКИМ со потписи бараат да се почитува волјата на мнозинството професори, студент...
Пожар во Скопје, опожарени две бараки... Две бараки на улицата „Зендел Џемаил“ биле опожарени ноќеска. Во пожарот нема повредени, причинета е само материјална штета. - Едната барака е сопс...
Трет неуспешен обид да се „вдомат“ послушните обви... И денеска, во третиот обид, јавниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, не успејаа да изберат сво...