Во експлозија на автомобил-бомба во Багдад загинаа најмалку 23 лица

Во експлозија на автомобил-бомба во Багдад загинаа најмалку 23 лица

Ирачките власти соопштија дека автомобил бомба во Багдад убил најмалку 23 лица, а уште 45 се повредени.

Извори од полицијата и од болниците соопштуваат дека нападот се случил во трговскиот дел од Багдат.

Засега никој не превзема одговорност за овој напад, но се претпоставува дека е дело на Исламска Држава, група која што и претходно има организирано слични напади во Багдад.

Ирачките сили се борат со екстремистите во Мосул, вториот најголем град во државата, уште од октомври. Ирак го прогласи источниот дел од Мосул за целосно слободен во јануари годинава, а во моментов се борат за погусто населениот западен дел од градот.

Милитантите претрпеа серија од порази во изминативе две години, но продолжуваат редовно да организираат напади во и околу Багдад.

Поврзани вести

Светиот синод на православната црква во Романија з... Светиод синод на Православната црква на Романија заседава за да дискутира какви мерки ќе преземе против свештеник, кој се гледа на видео снимка за уче...
Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај ... Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлил...
Во свлечиште во Конго загинаа 40 лица... Свлечиште затрупало 40 лица откако се втурнало врз рибарско село на брегот на езерото Алберт, на североистокот од Демократска Република Конго, пренесо...
Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра вр... Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен...
Девојка преживеала сама во шума месец дена... Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со...
Ирак побара помош од ОН за откривање на злосторств... Ирак побара од ОН да му помогне во собирањето на докази за злосторствата извршени од страна на екстремистичката организација „Исламска држава“, преку ...