Во експлозија на автомобил-бомба во Багдад загинаа најмалку 23 лица

Во експлозија на автомобил-бомба во Багдад загинаа најмалку 23 лица

Ирачките власти соопштија дека автомобил бомба во Багдад убил најмалку 23 лица, а уште 45 се повредени.

Извори од полицијата и од болниците соопштуваат дека нападот се случил во трговскиот дел од Багдат.

Засега никој не превзема одговорност за овој напад, но се претпоставува дека е дело на Исламска Држава, група која што и претходно има организирано слични напади во Багдад.

Ирачките сили се борат со екстремистите во Мосул, вториот најголем град во државата, уште од октомври. Ирак го прогласи источниот дел од Мосул за целосно слободен во јануари годинава, а во моментов се борат за погусто населениот западен дел од градот.

Милитантите претрпеа серија од порази во изминативе две години, но продолжуваат редовно да организираат напади во и околу Багдад.

Поврзани вести

Експерти: Светот има само три години за да го спас... Светот има само три години за да ги намали емисиите на јаглерод диоксид пред да стане предоцна, предупредува група климатолози и научници, јави ДПА. ...
Путин: Странски разузнавачки служби се обидуваат д... Рускиот претседател Владимир Путин ги критикуваше обидите да се влијае на општествено-политичкиот живот во Русија, кои според него, се вршат од страна...
Северна Кореја: Ќе ја погубиме поранешната претсед... Северна Кореја денеска соопшти дека се обврзува дека ќе ги погуби поранешната претседателка на Јужна Кореја Парк Гуен-хе и шефот на јужнокорејската ра...
Билансот на жртвите во лондонскиот пожар нема да б... Конечниот биланс на загинатите во катастрофалниот пожар во лондонската станбена повеќекатница „Гренфил Тауер“ нема да може да биде познат „барем до кр...
Трамп ја прифати поканата на Макрон да присуствува... Американскиот претседател Доналд Трамп ја прифати поканата на францускиот претседател Емануал Макрон да присуствва на одбележувањето на Денот на падот...
Меркел: Иднината на 27-те земји од ЕУ е приоритет ... Германија и другите земји од ЕУ ќе ги водат преговорите за излегување на Велика Британија од Унијата во атмосфера на пријателство, но сепак, приоритет...