Стивен Хокинг доби понуда да патува во вселената

Стивен Хокинг доби понуда да патува во вселената

Теоретскиот физичар Стивен Хокинг за прв пат добива можност да патува во вселената, на понуда на Ричард Бренсон, газдата на Вирџин.

Хокинг за емисијата Гуд Морнинг Британ изјави дека никогаш не ни сонувал за тоа дека би можел да лета во вселената.

„Ричард Бренсон ми понуди место на леталото Вирџин Галактик и одма го прифатив“ изјави Хокинг.

Познатиот физичар изјави дека децата му биле една од најголемите радости во животот, но патувањето во вселената би било на слично рамниште.

Вирџин Галактик се надеваат дека наскоро ќе може да започнат со нивните комерцијални летови во вселената.

Поврзани вести

Затворени AlphaBay и Hansa, два од најголемите паз... Два од најголемите пазари на „дарк веб“ денес беа затворени по голема меѓународна истрага и акција. AlphaBay и Hansa беа поврзува со нелегална трго...
ВИДЕО: Веќе од следната година ќе може да купите р... Во многу филмови и цртани во кои што се претставува иднината, во кујна може да се забележат како роботи ја спремаат храната, а со робото Моли таа фант...
„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван... Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ пред себе си постави многу амбициозна цел, сака до 2021 година да стане најпродаваната автомобилска марка во цела ...
ВИДЕО: Панорамски лет над Плутон... Научници од американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) врз основа на фотографиите и податоците што ги испрати леталото „Њу Хора...
ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрич... Организацијата на државите извозници на нафта (ОПЕК) ја зголеми за петпати долгорочната проценка за продажба на електрични и плаг-ин хибридни автомоби...
„Мајкрософт“ се здружи со Бе-Ем-Ве за воведување С... „Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве го проширија своето партнерство за да овозможат користење на Скајп во автомобилите со АјДрајв систем на германската компанија....