Меркел: Германија не должи ништо кон НАТО

Меркел: Германија не должи ништо кон НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека го отфрла тврдењето на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи големи суми на пари на НАТО.

Германија за својата одбрана издвојува 1,23 отсто од вкупниот бруто домашен производ, што е помалку од обврската од 2 отсто за сите членки на НАТО.

Меркел изјави дека трошоците за одбрана не се само трошоци за НАТО, туку и за европските допринеси за Африка како и за мисиите на ОН.

„Ниту една членка на НАТО не го дава целиот свој воен буџет на НАТО“ изјави Меркел.

Трамп во саботата на Твитер напиша дека „Германија должи големи суми на пари на НАТО“.

Само пет членки на НАТО за својата војска ги даваат предвидените два отсто од бруто домашниот производ, а тоа се САД, Велика Британија, Естонија, Грција и Полска. САД за војската издвојува повеќе него сите останти членки на сојузот заедно и покриваат повеќе од 22 отсто од вкупниот буџет на НАТО.

Поврзани вести

Самит на ЕУ, без Велика Британија, за европската с... Лидерите на земјите-членки на ЕУ се собрани на вонреден Самит во Брисел, на кој се расправа за договор околу заедничката стратегија во преговорите со ...
Керн: Британците многу ја преценуваат својата пози... Австрискиот канцелар кристијан Керн оцени дека Велика Британија многу ја преценува својата позиција. - Тоа што Тереза меј планира со полна пареа да...
„Лондон бриџ падна“: Тајниот план за деновите по с... Гардијан - Лондон Таа е почитувана низ целиот свет. Таа надживеа 12 американски претседатели. Таа се залага за стабилност и ред. Но нејзиното кралс...
Изгубен пастор и исчезнувањето ја морничат Малезиј... Би-Би-Си - Лондон Се започна со случајот на изгубениот пастор. Утрината на 13 февруари Рејмонд Кох излегуваше на автопатот во раззеленото прегра...
Во напад со автомобил-бомба убиени четворица полиц... Четворица ирачки сообраќајни полицајци беа убиени синоќа, кога бомбаш-самоубиец се разнесе со автомобил-бомба пред нивната станица, во близина на улиц...
Рекс Тилерсон предлага да се скратат 2.300 работни... Официјални извори велат дека државниот секретар на САД Рекс Тилерсон предлага да се намалат 2.300 работни места, во рамки на сериозните кратења во буџ...