Над 75 милиони долари за зачувување на културно-историското наследство во завојуваните зони

Над 75 милиони долари за зачувување на културно-историското наследство во завојуваните зони

Меѓународни донатори ветија денеска над 75 милиони долари за зачувување на објекти од светското културно-историско наследство, што се засегнати од војните и уништувањата од страна на Исламската држава.

На донаторската конференција во Париз, францускиот претседател Франсоа Оланд напомена дека целта на Фондот за наследството е да се обезбедат 100 милиони долари, повикувајќи ги останатите земји да се вклучат во собирањето на тие средства.

Француското Министерство за култура посочи дека Франција ветила 30 милиони долари, а Саудиска Арабија ќе учествува со 20 милиони долари. Обединетите Арапски Емирати ќе донираат 15 милиони домари, Кувајт – пет милиони, Луксембург – три милиони долари, Мароко – 1,5 милиони долари, а еден милион долари ќе обезбеди филантропот Томас Каплан.

Фондот основан во Женева ќе учествува со административна и правна помош. Италија ќе помогне со воен персонал и експерти за конзервација на културно-историските споменици.

Целта на париската конференција е да се создаде меѓународен фонд, со чија помош ќе се запре уништувањето на историските објекти.

Организаторите сакаат, исто така, да создадат светска мрежа за привремено складирање на загрозените артефакти и да финансираат реставрација на објектите што се оштетени од војната.

Поврзани вести

Почина генерал Мануел Антонио Нориега... Генерал Мануел Антонио Нориега, поранешен воен лидер на Панама, почина на 83-годишна возраст. Нориега неодамна беше подложен на операција поради зд...
Русија силно ќе одговори на одлуката за протерувањ... Одлуката на молдависката Влада да протера петмина руски дипломати од земјата е насочена против политиката на претседателот Игор Додон, изјави заменик-...
Десет загинати во напад со автомобил-бомба во Багд... Десет лица загинаа, а 22 други се повредени доцна синоќа при експлозија на автомобил-бомба во близина на позната слаткарница во централниот дел на Баг...
Бритиш ервејз очекува реализација на сите летови о... Британската авиокомпанија Бритиш ервејз соопшти дека очекува денеска да бидат реализирани сите летови од аеродромот Хитроу по проблемите во компјутерс...
Меј подготвена за напуштање на ЕУ без договор за Б... Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е подготвена да се откаже од преговорите со Европската унија за Брегзит доколку договорот не биде доволно...
Никола Страџен повеќе сака победа на лабуристите о... Шкотскиот прв министер и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Никола Старџен, изјави во Единбург дека на претстојните предвремени парламентарн...