Столтенбер на тридневна посета во САД

Столтенбер на тридневна посета во САД

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја започна тридневната посета на САД. Тој првпат ќе ја посети земјата, откако стапи на власт администрацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп.

Утре, Столтенберг ќе се состане со американскиот министер за одбрана Џејмс Матис.

Тој во среда ќе учествува на заседание на министрите за надворешни работи на земјите од меѓународната коалиција што војува против Исламската држава, стои во соопштението на НАТО.

Поврзани вести

Над пет милиони бегалци од Сирија... Бројот на сириските бегалци во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет првпат надмина бројка од пет милиони од избивањето на судирите пред шест години, ...
Мали сипаници се шират во Европа, најкритично е во... Светската здравствена организација предупреди дека во Европа се шири епидемија на мали сипаници, особено во државите во кои е забалежано намалување на...
Кањете: Кина и ЕУ треба да бидат лидери во грижата... Кина и Европската унија треба да покажат заедничко лидерство во климатските промени и не можат да очекуваат „еднакво лидерство“ од новата администраци...
„Спејс икс“ ќе ја лансира првата рециклирана ракет... Американската компанија „Спејс икс“ вечерва ќе ја лансира во вселената својата прва рециклирана ракета. При лансирањето, за постигнување на брзина ќе ...
Рекс Тилерсон во посета на Турција... Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска пристигнува во посета на Турција, каде ќе се сретне со претставници на турските власти. Плани...
Дејвис не очекува дека Велика Британија ќе и плати... Британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис изјави денеска дека не очекува оти Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на Европската унија, ...