Столтенбер на тридневна посета во САД

Столтенбер на тридневна посета во САД

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја започна тридневната посета на САД. Тој првпат ќе ја посети земјата, откако стапи на власт администрацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп.

Утре, Столтенберг ќе се состане со американскиот министер за одбрана Џејмс Матис.

Тој во среда ќе учествува на заседание на министрите за надворешни работи на земјите од меѓународната коалиција што војува против Исламската држава, стои во соопштението на НАТО.

Поврзани вести

Почина генерал Мануел Антонио Нориега... Генерал Мануел Антонио Нориега, поранешен воен лидер на Панама, почина на 83-годишна возраст. Нориега неодамна беше подложен на операција поради зд...
Русија силно ќе одговори на одлуката за протерувањ... Одлуката на молдависката Влада да протера петмина руски дипломати од земјата е насочена против политиката на претседателот Игор Додон, изјави заменик-...
Десет загинати во напад со автомобил-бомба во Багд... Десет лица загинаа, а 22 други се повредени доцна синоќа при експлозија на автомобил-бомба во близина на позната слаткарница во централниот дел на Баг...
Бритиш ервејз очекува реализација на сите летови о... Британската авиокомпанија Бритиш ервејз соопшти дека очекува денеска да бидат реализирани сите летови од аеродромот Хитроу по проблемите во компјутерс...
Меј подготвена за напуштање на ЕУ без договор за Б... Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е подготвена да се откаже од преговорите со Европската унија за Брегзит доколку договорот не биде доволно...
Никола Страџен повеќе сака победа на лабуристите о... Шкотскиот прв министер и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Никола Старџен, изјави во Единбург дека на претстојните предвремени парламентарн...