Македонските фудбалери ги започнаа подготовките за Лихтенштајн

Македонските фудбалери ги започнаа подготовките за Лихтенштајн

Најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија денеска ги започна подготовките за квалификацискиот натпревар против Лихтенштајн на 24 март на гостински терен во Вадуц.

Селекторот Игор Ангеловски го одржа првиот тренинг во пресрет на дуелот во кој нашата селекција ја има улогата на фаворит.

-Никогаш и никаде нема да бараме алиби иако и пред почетокот на подготовките се соочуваме со проблеми поради повредите на Хасани и Бејтулаи. Сметам дека имаме доволно добри фудбалери кои ќе одговорат на задачата и на обврските кој ќе им бидат зададени, вели Ангеловски.

Првиот човек од клупата ветува дека Македонија ќе оди на три бода, но сепак е претпазлив.

-Пристапот ќе биде ист како и на сите други пресметки, но ќе менуваме формациски. Имаме добри играчи за да дојдеме до победа. Тоа што долго време немаме победа на гости во квалификациите создава одреден притисок, но се надевам дека тоа ќе биде плус повеќе за да срушиме таа традиција, додава Ангеловски.

Иако во иаминатите четири меча македонските фудбалери играа одлично, сепак тие како и фудбалерите од Лихтенштајн се без ниту еден освоен бод во квалификацискиот циклус.

Поврзани вести

Тричковски против Лихтенштајн очекува да ја потврд... Иван Тричковски се надева дека одличната голгетерска форма од настапите во својот клуб ќе ја пренесе и на репрезентативно ниво во „црвено-жолтиот“ дре...
Елмаз: Подготвени сме да ја оправдаме довербата... Македонската фудбалска репрезентација составена од играчи од генерацијата 1996/97 ги продолжува подготовките за пријателскиот натпревар против Црна Го...
Лајпциг може да остане без Лига на Шампиони следна... Второпласираниот тим во Бундеслигата и едно од поголемите изненадувања на сезона, Лајпциг би можел да ја пропушти следната сезона во Лигата на Шампион...
Пандев: Дуелот со Лихтенштајн може да ни донесе мн... Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува подготовките за квалификациската пресметка против Лихтенштајн в петок на гостински терен. Нашиот н...
Диего Коста: Со Конте соработката не ни почна најд... Фудбалерот на Челзи, Диего Коста пред почетокот на сезоната не бил во добри односи со менаџерот Антонио Конте. - Соработката со Конте не почна на н...
Вилмотс нов селектор на Брегот на Слоновата Коска... Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Белгија, Марк Вилмотс е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коск...