Бил Гејтс повторно е најбогат човек на светот

Бил Гејтс повторно е најбогат човек на светот

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс и понатаму е најбогат човек на светот, според новата листа на магазинот Форбс објавена денеска.

Бил Гејтс или Вилијам Хенри Гејтс, како што е неговото целосно име, ја предводи листата на најбогати луѓе на светот четврта година по ред и 18 пати во изминативе 22 години, а неговото богатство се проценува на 86 милијарди долари.

Гејтс, кој што го основаше Мајкрософт на 19 години, откажувајќи се од факултетот, поседува само 2,5 отсто од капителот на компанијата, која што ја основаше заедно со Пол Ален во 1975. година.

На второто место на листата се наоѓа блискиот пријател на Гејтс, американскиот инвеститор Ворен Бафет, со богатство од 75,6 милијарди долари. Тој го презеде ова место од шпанецот Аманцијо Ортега, основачот и сопственик на Зара, кој што падна на четвратата позиција.

Трет е генералниот директор и основач на Амазон, Џеф Безос.

Безос поседува околу 17 отсто од капиталот на Амазон, која што вреди повеќе од 400 милијарди долари. Акциите на Амазон значително пораснале во изминатата година, па така и неговото богатство пораснало за 61 отсто на 72,8 милијарди.

Марк Цукенберг, кој што има само 32 години, сега поседува 56 милијарди долари и се наоѓа на 5. место на листата на Форбс.

Цукенберг, Безос и основачите на Гугл, Лари Пејџ и Сергеј Брин, се единствените во првите дваесет кои што се помлади од 60 години.

Поврзани вести

Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај... Претседателот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум денеска изјави дека очекува да биде постигнат договор, кој ќе овозможи доделување кредити за Атина, и п...
Новак: Изградбата на „Турски поток“ се одвива со п... Во најскоро време „Газпром“ ќе добие дозвола за изградба и на втората линија од гасоводот „Турски поток“, изјави денеска во Истанбул рускиот министер ...
Берлин го предупредува Трамп за последиците од дан... Германската централна банка денеска предупреди дека даночните реформи предложени од новата американска Админитрација ќе бидат штетни за економијата на...
Александар Зарков – предлог на ССК за вицепр... Александар Зарков е предлогот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) за вицепремиер за економски прашања во новата влада. Како што соо...
Шојбле: Грчките мерки за штедење се на вистинскиот... Мерките за штедење што ги презеде Атина се чекор во вистинската насока, изјави денеска во Берлин германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле во ...
Просечната нето плата во март 22.445 денари... Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017, изнесувала 22.445 денари и е за 1,8 отсто повисока воп однос на март лани, соопшти ...