Бил Гејтс повторно е најбогат човек на светот

Бил Гејтс повторно е најбогат човек на светот

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс и понатаму е најбогат човек на светот, според новата листа на магазинот Форбс објавена денеска.

Бил Гејтс или Вилијам Хенри Гејтс, како што е неговото целосно име, ја предводи листата на најбогати луѓе на светот четврта година по ред и 18 пати во изминативе 22 години, а неговото богатство се проценува на 86 милијарди долари.

Гејтс, кој што го основаше Мајкрософт на 19 години, откажувајќи се од факултетот, поседува само 2,5 отсто од капителот на компанијата, која што ја основаше заедно со Пол Ален во 1975. година.

На второто место на листата се наоѓа блискиот пријател на Гејтс, американскиот инвеститор Ворен Бафет, со богатство од 75,6 милијарди долари. Тој го презеде ова место од шпанецот Аманцијо Ортега, основачот и сопственик на Зара, кој што падна на четвратата позиција.

Трет е генералниот директор и основач на Амазон, Џеф Безос.

Безос поседува околу 17 отсто од капиталот на Амазон, која што вреди повеќе од 400 милијарди долари. Акциите на Амазон значително пораснале во изминатата година, па така и неговото богатство пораснало за 61 отсто на 72,8 милијарди.

Марк Цукенберг, кој што има само 32 години, сега поседува 56 милијарди долари и се наоѓа на 5. место на листата на Форбс.

Цукенберг, Безос и основачите на Гугл, Лари Пејџ и Сергеј Брин, се единствените во првите дваесет кои што се помлади од 60 години.

Поврзани вести

Министерството за финансии објави „Граѓански буџет... За да државниот буџет биде подостапен и транспарентен за граѓаните, тимот од Министерството за финансии изработи Граѓански буџет, во кој на начин близ...
Стаменковска: СДСМ го крати планираното зголемувањ... Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека СДСМ ги лаже пензионерите во Македонија и дека тие немале да добијат покач...
Просечната нето-плата во јуни 22.808 денари... Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија, во јуни годинава, изнесувала 22.808 денари и во однос на јуни лани била поголема за...
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните СДСМ ја паметат по уништувањ... ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на соопштението на СДСМ во кое се вели дека ќе се изедначат условите за домашните и странските инвеститори. ...
СДСМ: Со ребалансот на буџетот домашните инвестито... „Заврши времето во кое претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги потценуваше домашните фирми и ги ставаше во подредена положба на странските инвес...
Косово е втора земја во светот по невработеност на... Според Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Косово е втора земја со највисока стапка на невработеност кај младите лица во светот, по Босна и Херце...