Почина милијардерот Дејвид Рокфелер

Почина милијардерот Дејвид Рокфелер

Милијардерот Дејвид Рокфелер почина денеска во својот дом во Покантино Хилс на 101 година, извести неговиот гласноговорник Фрајзер Сиетл.

Рокфелер ја контролираше банката Чејс Менхентн повеќе од 10 години, а беше пра-внук на основачот на Стандард Оил, Џон Рокфелер.

Тој беше најстариот член од семејството Рокфелер, едно од најпознатите семејство во Америка.

Банкарот, кој што според Форбс имаше богатство од 3,3 милијарди долари беше доста влијателен на светската сцена и беше советник на многу американските претседатели низ историјата.

Поврзани вести

Фалон: Полицијата проверува дали во нападот во Лон... Британската полиција смета дека нападот во Лондон, во кој загинаа четири лица, а околу 40 се повредени, е поврзан со исламиски тероризам, а се проверу...
Путин: Нападот во Лондон покажува потреба за заедн... Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нападот пред британскиот парламент нагласува потреба за заедничка борба против тероризмот. В...
Шидло: Можно е Полска да не ја потпише заклучната ... Можно е Полска да не ја потпише заклучната декларација од средбата на врвот на ЕУ, која ќе се одржи в сабота во Рим по повод 60-годишнината од потпиш...
Британска полиција уапси седум лица по нападот во ... Седум луѓе се уапсени и на шест локации е извршен претрес во врска со вчерашниот напад во Лондон, соопшти денеска британската полиција. Според Метр...
ВИДЕО: Пожар во складиште за муниција во Украина, ... Голем пожар изби изутринава во складиште за муниција во градот Балаклија во Украина, поради што се евакуирани околу 15 илјади локални жители. Како ...
Во Женева продолжуваат преговорите за Сирија... Претставници на сириската Влада и на бунтовниците би требало денеска да продолжат со мировните преговори во Женева, но порастот на насилствата и засто...